Radni bydgoskich osiedli włączają się w działania antysmogowe

1 dzień temu

22 lipca w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy ul. Gdańskiej 5 odbyło się spotkanie pt. „Jak przyśpieszyć tempo wymiany pieców na bydgoskich osiedlach?”, na którym radni osiedlowi wraz z przedstawicielami Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Bydgoszczy, Straży Miejskiej i Bydgoskiego Alarmu Smogowego wspólnie zastanawiali się nad rozwiązaniami usprawniającymi proces pozbywania się z osiedli tzw. kopciuchów – głównej przyczyny złej jakości powietrza w mieście.

Jak podkreśla Bydgoski Alarm Smogowy, w kwestii zanieczyszczenia powietrza radni osiedlowi doskonale znają sytuację na swoim terenie – wiedzą, gdzie problem jest najbardziej odczuwalny, mają bezpośredni kontakt z mieszkańcami i sąsiadami, rozumieją ich potrzeby oraz są świadomi wyzwań, z jakimi mierzy się lokalna społeczność.

Dzięki swoim kanałom komunikacji, mają możliwość skutecznego docierania do mieszkańców, którzy z różnych powodów mogą być wykluczeni z obiegu informacji – na przykład rzadko opuszczają dom, nie korzystają z Internetu, a ze względu na wiek czy niepełnosprawność nie radzą sobie już z noszeniem węgla czy drewna i obsługą pieca – przekazuje BAS.


CZYTAJ RÓWNIEŻ: Społecznicy zawiadamiają prokuraturę w sprawie Pomnika Tysiąclecia. Chodzi o zaniedbania ratusza


Radni osiedlowi włączą się w przekazywanie informacji mieszkańcom, gdzie i jak mogą skorzystać z dostępnych form wsparcia przy wymianie ogrzewania, oferowanych przez urząd miasta. Oprócz dotacji kierowanych do właścicieli, najemców i wspólnot mieszkaniowych w budynkach wielorodzinnych, miasto zostało operatorem programu „Czyste Powietrze”, dla właścicieli domów jednorodzinnych. Osoby w trudnej sytuacji życiowej, o niskich dochodach mogą liczyć na dotacje w wysokości od 70 do 100 % kosztów inwestycji i kompleksowe wsparcie urzędników na każdym etapie wymiany źródła ogrzewania, tak aby beneficjenci na stali się ofiarami nadużyć ze strony nieuczciwych firm.

Radni osiedlowi zadeklarowali również wspierania działań antysmogowych Straży Miejskiej. – Na regularnych spotkaniach pomiędzy radami osiedli i Strażą Miejska będą omawianie problematyczne lokalizacje, które są źródłem smogu na osiedlach, przyczyniając się tym samym do pogorszenia sytuacji zdrowotnej mieszkańców. Celem jest nakłonienie właścicieli osiedlowych zakładów produkcyjnych i usługowych, oraz mieszkańców domów i mieszkań do skorzystanie z dostępnej pomocy i dotacji oraz zmianę ogrzewania na zgodne z obowiązującymi przepisami – podkreślają społecznicy.

  • Potrącił seniora na Jagiellońskiej i uciekł. Rozpoznajesz jadącego hulajnogą? [WIDEO]

Spotkanie zostało zorganizowane przez Bydgoski Alarm Smogowy w ramach projektu „Potrzebny ekodoradca!”, którego celem jest edukacja i pomoc osobom opalającym swoje domy, mieszkania i zakłady nielegalnymi piecami tzw. kopciuchami. Aby dotrzeć do osób potrzebujących pomocy w wymianie ogrzewania, ekodoradcy Bydgoskiego Alarmu Smogowego odwiedzili wskazane przez mieszkańców adresy, edukując właścicieli kopciuchów w zakresie wpływu smogu na zdrowie, przepisów antysmogowych, dostępnych dotacji oraz nakierowując na odpowiednie ścieżki działania – wybór sposobu ogrzewania, instalatora, złożenie wymaganych wniosków, w tym o dofinansowanie. Projekt jest zrealizowany w ramach programu Nasze Powietrze ze środków Clean Air Fund i Polskiego Alarmu Smogowego.

Idź do oryginalnego materiału