Burmistrz Nowego Jorku Eric Adams, który był oskarżony w zeszłym tygodniu pod zarzutem oszustwa, przekupstwa i pozyskiwania datków od obcokrajowców, powiedział śledczym federalnym, iż zapomniał hasła do swojego telefonu przed jego przekazaniem, jak wynika z dokumentów obciążających. To było prawie rok temu, a śledczy Nadal nie może się dodzwonić, stwierdziła w środę prokurator.
Jak wynika z raportu opublikowanego przez sąd federalny, prokurator Hagan Scotten stwierdził, iż niezdolność FBI dostania się do telefonu Adamsa to „znacząca dzika karta”. the Poczta nowojorska. FBI wydało nakaz przeszukania urządzeń Adamsa w listopadzie 2023 r. Adams początkowo przekazał dwa telefony, ale nie miał przy sobie urządzenia osobistego. W akcie oskarżenia nie ma wzmianki, z jakiego rodzaju urządzenia korzysta Adams.
Kiedy następnego dnia Adams oddał swój osobisty telefon komórkowy, jak wynika z dokumentów ładowania, oświadczył, iż dzień wcześniej zmienił hasło – gdy dowiedział się o dochodzeniu – i go nie pamięta. Adams powiedział śledczym, iż zmienił hasło, „aby uniemożliwić pracownikom przypadkowe lub celowe usunięcie zawartości jego telefonu” – zarzuca się w akcie oskarżenia.
Nawet jeżeli wymówka Adamsa nie jest prawdziwa (lub jeżeli zdarzy mu się później przypomnieć sobie hasło), być może nie będzie musiał podawać tych informacji policji. Kilka sądów rządzili iż choćby w przypadkach, gdy policja ma nakaz przeszukania czyjegoś telefonu, zawarte w Piątej Poprawce prawo zapobiegające samooskarżaniu oznacza, iż śledczy nie mogą zmusić podejrzanego do podania hasła do jego telefonu. Hasła telefoniczne są często uważane za formę „zeznań”, ponieważ wymagają od osoby ujawnienia swoich myśli. Gdyby jednak na urządzeniu Adamsa włączono funkcję Face lub Touch ID, FBI mogłoby potencjalnie odblokować jego telefon dzięki danych biometrycznych, które zwykle nie są uważane za formę dowodu z zeznań.
Być może FBI będzie w stanie dostać się do telefonu Adamsa bez jego hasła i odcisku palca – po prostu potrzebujesz odpowiednich narzędzi. Po śledczych z biura terenowego FBI w Pittsburghu nie udało się włamać do telefonu zamachowca na wiecu Trumpawysłali urządzenie do laboratorium FBI w Quantico w Wirginii, gdzie agenci złamali je w niecałą godzinę. Śledczy z Quantico podobno używany niewydane dotąd narzędzie izraelskiej firmy Cellebrite zajmującej się kryminalistyką mobilną, umożliwiające odblokowanie telefonu strzelca.
Mimo to eksperci powiedzieli Post iż włamanie się do telefonu Adamsa może być „monumentalnie trudne” dla FBI.