
W Auschwitz, który jest jednym z najbardziej znanych niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i obozów zagłady, zamordowano około 1,1 miliona ludzi, w tym około 960 tysięcy Żydów, 70-80 tysięcy Polaków, 20-30 tysięcy Romów i 10-20 tysięcy osób innych narodowości. Komory gazowe były jednym z głównych narzędzi uśmiercania ofiar w Auschwitz.
Premier Tusk podkreślił, iż każdy, kto ma gotowość mówienia o sobie, iż jest polskim patriotą, musi pokazać dobrą twarz polskiego patriotyzmu. Dodał, iż nie może być akceptacji, czy zgody, czy politycznej wokół tych spraw, ponieważ w przeciwnym razie będziemy się wstydzić wszyscy do końca życia.
W związku z wypowiedzią europosła Brauna, prokuratura prowadzi czynności wyjaśniające w kierunku naruszenia art. 55 ustawy o IPN, który zakazuje zaprzeczania zbrodniom nazistowskim. Dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński określił słowa Brauna jako akt ściganego przez prawo negacjonizmu, a także znieważenie pamięci ofiar.
Instytut Pamięci Narodowej (IPN) również potępił wypowiedź europosła Brauna, podkreślając, iż Auschwitz jest symbolem bestialstwa i okrucieństwa, i iż każda próba zaprzeczania lub relatywizowania tych zbrodni jest aktem szczytnego cynizmu.
W Polsce, prawo karne przewiduje karę do 3 lat więzienia dla osób, które publicznie i wbrew faktom zaprzeczają zbrodniom nazistowskim lub komunistycznym. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do władz o zdecydowane działania wobec osób, które łamią prawo i naruszają pamięć ofiar.
W ostatnich latach, Polska doświadczyła wzrostu zjawiska negacjonizmu, który zagraża pamięci ofiar i podważa prawdę historyczną. Dlatego też, ważne jest, aby władze i społeczeństwo zdecydowanie przeciwstawiały się takiemu zjawisku, i aby pamięć ofiar była szanowana i przechowywana.