Postępowanie przeciwko Barbarze Nowak. Wraz z mężem żądała mieszkania komunalnego

4 miesięcy temu

Rzecznik krakowskiej Prokuratury Okręgowej, Janusz Kowalski, potwierdził w zeszłym tygodniu rejestrację postępowania w Prokuraturze Rejonowej Kraków Śródmieście-Zachód. Jak zaznaczył, informacja o potencjalnym popełnieniu przestępstwa na podstawie art. 231 § 1 i innych przepisów, została złożona w prokuraturze 21 listopada.

W piśmie od prokuratury, zacytowanym przez TVN24, możemy przeczytać:

„Z uwagi na fakt, iż w zawiadomieniu wskazanych jest szereg okoliczności mogących świadczyć o zaistnieniu przestępstwa, w szczególności w materiałach stanowiących załączniki do zawiadomienia wskazana jest kwestia dot. lokalu mieszkalnego zajmowanego przez Małopolskiego Kuratora Oświaty, w sprawie prowadzone są czynności analityczne obszernego materiału stanowiącego zawiadomienie o przestępstwie”.

Mieszkali w szkole

Barbara Nowak wraz z mężem Ryszardem Nowakiem od 1992 roku mieszkała w lokalu mieszczącym się w budynku XII Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Ryszard Nowak jest dyrektorem jest szkoły. W 2017 roku mężczyzna zwrócił się do prezydenta miasta o lokal komunalny. Prośbę motywował chęcią zwolnienia powierzchni szkolnej, kosztem mieszkania służbowego. Miasto miało zaproponować mu trzy różne alternatywne lokale. Pierwszego z nich dyrektor Nowak choćby nie obejrzał, a dwa pozostałe odrzucił ze względu na niski standard lokali.

Zgodnie z przepisami, osoba posiadająca nieruchomość na terenie gminy nie ma prawa do mieszkania od miasta. W związku z tym, prokuratura, badając zawiadomienie, które najprawdopodobniej nadeszło od osoby prywatnej, skupi się na deklaracjach majątkowych Barbary Nowak. Możliwe jest, iż była kurator oświaty mogła ukryć informację o posiadaniu innego mieszkania.

Kontrowersje związane z Barbarą Nowak

Barbara Nowak objęła stanowisko małopolskiej kurator oświaty w 2016 roku, będąc jedyną kandydatką. W 2017 roku, w wywiadzie dla “Gazety Wyborczej”, zadeklarowała, iż nie zamierza ukrywać swoich poglądów ani być politycznie poprawna. Nowak stała się znana z kontrowersyjnych wypowiedzi, a jej decyzje często spotykały się z protestami dyrektorów szkół, nauczycieli i uczniów. Mimo to, pozostawała na swoim stanowisku.

Rodzice, wybierając pamiętajcie, żeby zabezpieczyć przyszłość dzieci. Oddanie Polski opozycji oznacza zaproszenie tzw. parad dumy do szkół,
epatowanie dzieci zboczeniami seksualnymi, wulgarnością, zaprzeczeniem rozumu i nauki.
Ich hasło "idziemy po wasze dzieci"
#ChrońmyDzieci

— Barbara Nowak (@Br_Nowak) October 13, 2023

W lutym 2018 roku wywołała kontrowersje swoją wypowiedzią na temat Obozu Zagłady Auschwitz, twierdząc na Twitterze, iż tylko polscy przewodnicy licencjonowani przez IPN powinni prowadzić po obozie, ponieważ w tej chwili dominuje tam obca, a nie polska narracja.

W 2020 roku, gdy krakowscy nauczyciele podpisali deklarację sprzeciwiającą się dyskryminacji i nienawiści wobec osób LGBTQ+, Nowak wyraziła zaniepokojenie opisanymi sytuacjami, jednocześnie krytykując nauczycieli.

Podczas audycji w Radiu Maryja wyraziła opinię, iż w trakcie Strajku Kobiet, który odbył się po decyzji Trybunału Konstytucyjnego dotyczącej aborcji, “dzieci miały dostęp do alkoholu i narkotyków, a pewne grupy wykazały wobec nich zainteresowanie”.

Pamiętajmy, iż to tylko część kontrowersyjnych zachowań i wypowiedzi Barbary Nowak.

Idź do oryginalnego materiału