

Od dziś (13.05) można składać wnioski w XII edycji Budżetu Obywatelskiego. To kolejny rekordowy budżet, jaki mają mieszkańcy na swoje projekty, bo wynosi 8 milionów 100 tysięcy złotych.
– Budżet Obywatelski to tradycyjne narzędzie partycypacji społecznej, które realizuje się w mieście już w dwunastej edycji – mówi Łukasz Sowada, zastępca prezydenta miasta Opola. – I tak do dyspozycji mieszkańców jest 6 milionów 100 tysięcy złotych na zadania dzielnicowe, natomiast 2 miliony złotych na zadania ogólnomiejskie.
– To jest też czas, w którym zachęcamy do konsultacji w wydziałami merytorycznymi – mówi Dorota Piechowicz-Witoń, naczelniczka Centrum Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miasta Opola. – o ile mieszkańcy mają jakieś pomysły, potrzebują o coś dopytać, zweryfikować, czasami jest to kwestia kwoty, wyceny, gruntu, ale też pomysłu. Pytania mogą być także kierowane do rad dzielnic w kwestii czy podobna inicjatywa nie została już zrealizowana lub planowana. Zachęcamy, aby zrobić to w tym okresie składania wniosków, czyli od 13 do 29 maja. Wniosek może złożyć każdy mieszkaniec Opola, niezależnie od wieku i tego, czy jest formalnie zameldowany w naszym mieście.
– Wszystko dzieje się elektronicznie na naszej platformie pod adresem bo.opole.pl – dodaje Paweł Sadło, kierownik referatu partycypacji społecznej z Centrum Dialogu Obywatelskiego. Proszę pamiętać, iż każdy złożony projekt wymaga formalnie uzyskania poparcia co najmniej dwudziestu głosów, co także odbywa się elektronicznie.
Wyłączone z Budżetu Obywatelskiego są projekty na terenach obiektów sportowych, na terenach Ochotniczych Straży Pożarnych oraz inwestycyjne projekty dotyczące placówek służby zdrowia. Zgłaszanie projektów trwa do 29 maja.
Łukasz Sowada, Dorota Piechowicz-Witoń, Paweł Sadło:
Dłuższa relacja:
Łukasz Sowada, Dorota Piechowicz-Witoń, Paweł Sadło, Mirela Urlich-Groszek:
autor: KZL