Ponad 159 mln zł wraca do Częstochowy na przebudowę alei Wojska Polskiego

7 godzin temu

Miasto Częstochowa odzyskało ponad 159 mln unijnego dofinansowania na przebudowę alei Wojska Polskiego. To efekt zakończenia postępowania prokuratorskiego i potwierdzenia zasadności decyzji władz miasta.

Częstochowa odzyskuje ponad 159 mln zł na aleję Wojska Polskiego


Do
budżetu Częstochowy wraca ponad 159 milionów złotych należnego dofinansowania unijnego na przebudowę alei Wojska Polskiego. Środki zostały odblokowane przez instytucje pośredniczące – Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). To efekt zakończonego postępowania prokuratorskiego i potwierdzenia prawidłowości decyzji podejmowanych przez władze miasta.

  • Będziemy mogli wreszcie zamknąć sprawę związaną z przygotowaniem, przeprowadzeniem i rozliczeniem największej i najtrudniejszej w historii miasta inwestycji drogowej, czyli przebudowy alei Wojska Polskiego. Miasto za swoje decyzje, czyli zmianę wykonawcy, było krytykowane, ale okazało się, iż racja była po naszej stronie. Dzięki odważnym decyzjom MZD i służb miejskich ostatecznie skorzystali na tym wszyscy mieszkańcy. Choć musieli znosić czasowe niedogodności, ważna inwestycja została sfinalizowana, a teraz otrzymamy wreszcie zdobyte wcześniej dofinansowaniekomentuje prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk.

Miasto odzyskało dokładnie 137 mln z CUPT i 22 mln z NFOŚiGW. Pieniądze powinny pojawić się na kontach miasta w ciągu kilku tygodni.

Decyzje z perspektywy czasu okazały się słuszne

źródło: Miejski Zarząd Dróg i Mostów

W kwietniu 2022 roku Częstochowa zerwała umowę z pierwotnym wykonawcą inwestycji z powodu braku postępów i wygórowanych żądań finansowych. Choć decyzja ta spotkała się z krytyką, sądy przyznały rację miastu.

Ostatecznie inwestycję dokończyła inna firma wyłoniona w kolejnym przetargu. W międzyczasie prokuratura wszczęła postępowanie po zewnętrznym doniesieniu dotyczącym nowej umowy. To właśnie to śledztwo spowodowało wstrzymanie wypłaty wcześniej przyznanego dofinansowania.

  • Sprawa znalazła swój finał niemal w ostatnim z możliwych terminów. Ostatecznie okazało się, iż służby miejskie na każdym etapie podejmowały trudne, ale prawidłowe decyzje umożliwiające realizację budowy alei Wojska Polskiego w terminie niezbędnym do wykorzystania uzyskanych dofinansowań. Wszystko odbyło się zgodnie z prawem, dyscypliną finansów publicznych i zasadą gospodarności. Rację miało MZD, dziękując za współpracę pierwotnemu konsorcjum, choć pamiętamy, iż krytycy tej decyzję usilnie podsycali złe emocje związane z inwestycją na DK-91. W konsekwencji ówczesnego wypowiedzenia umowy musieliśmy prowadzić inwestycje pod dużą presją czasu i przy istotnych zmianach w organizacji ruchu, ale skutkowało to ostatecznie finalizacją zadania i prawidłowym rozliczeniem inwestycji podkreśla prezydent Matyjaszczyk.

Częstochowa odzyskuje środki

W wyniku zablokowanego dofinansowania miasto musiało zaciągnąć kredyt na pokrycie kosztów inwestycji. Mimo prób polubownego rozwiązania, instytucje pośredniczące nie zgadzały się na wypłatę środków do czasu zakończenia śledztwa.

Po dwóch latach prokuratura umorzyła postępowanie, otwierając drogę do uruchomienia wypłat. Miasto nie zostało obciążone zarzutami, a działania urzędników zostały uznane za zgodne z prawem. Aleja Wojska Polskiego to jeden z kluczowych elementów programu „Lepsza Komunikacja”, którego celem jest poprawa infrastruktury drogowej i transportowej w Częstochowie.

Idź do oryginalnego materiału