Znamy wyniki jedenastej edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Opola. Wśród projektów ogólnomiejskich najwięcej głosów zdobyło zadanie pod nazwą „Ścieżka pieszo-rowerowa łącząca jezioro Malina z ulicą Strzelecką w Grudzicach”. Z kolei w ramach projektów dzielnicowych mieszkańcy najchętniej głosowali na zadanie Wąsolandia – nowoczesny plac zabaw dla dzieci, który powstanie w 2025 roku przy sali wiejskiej w Czarnowąsach.
– Wąsolandia to projekt, na który wpadłem kilka lat temu. Będzie to plac zabaw. Przewidziane są też ławki, stoły do gry w szachy, hamaki. Tłem do tego wszystkiego będą wąsy. Chodzi o nawiązanie do nazwy naszej dzielnicy. Uzyskaliśmy świetny wynik – 580 głosów. Bardzo się z tego powodu cieszymy – opowiada Adrian Michala, pomysłodawca projektu.
– Budżet Obywatelski Miasta Opola to ponad 7 milionów złotych, o których przeznaczeniu decydują mieszkańcy. Widać, iż są to projekty potrzebne – place zabaw, ścieżki rowerowe. 1 200 000 zł nie zostało rozdysponowane. Będziemy ustalać z zespołem ds. budżetu obywatelskiego, jak tę kwotę zagospodarować – informuje Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.
– W tegorocznej edycji głosowało ponad 600 osób więcej niż w poprzedniej. Wybrano do realizacji 11 projektów dzielnicowych. W BOO mamy 13 rejonów. W dwóch z nich zadania nie będą realizowane z powodu nieuzyskania progu poparcia na poziomie, co najmniej 150 osób głosujących. Chodzi o Rejon II (Krzanowice, Wróblin, Zakrzów) oraz Rejon XI (Zaodrze, Krzanowice). W przypadku projektu zgłoszonego w Rejonie II zabrakło 50 głosów, w Rejonie XI – tylko 6 – mówi Dorota Piechowicz-Witoń, naczelniczka Centrum Dialogu Obywatelskiego.
W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Opola zgłoszono 116 projektów. Po ocenie formalnej i merytorycznej, do głosowania skierowano 68 projektów – 19 ogólnomiejskich i 49 dzielnicowych. Zadania, które zwyciężyły w głosowaniu realizowane będą w przyszłym roku.
Arkadiusz Wiśniewski, Marcin Gambiec, uczennica PSP 24 w Opolu, Dorota Piechowicz-Witoń, Adrian Michala:
dłuższa relacja:
autor: Anna Kurc