11 listopada obchodzimy kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Chicago, miasto, które może poszczycić się największym skupiskiem osób polskiego pochodzenia ma wiele miejsc związanych z historią Polski lub Polską.
Zaczynając wędrówkę po polskim Chicago swoje kroki skierujcie przede wszystkim do śródmieścia – to tutaj, w centrum miasta znajdziecie spektakularną Agorę, dzieło polskiej artystki Magdaleny Abakanowicz. Agora Big Feet, czyli bezgłowe figury znajduje się w południowym krańcu Grand Parku. W 2006 roku Chicago Park District zakupiło dzieło polskiej artystki i dziś jest ono nieodłączną części krajobrazu śródmieścia.
Oczywiście o ile jesteście w downtown to koniecznie powinniście zatrzymać się pod pomnikiem bohatera dwóch narodów, czyli Tadeusza Kościuszki. Tadeusz Kościuszko Monument znajduje się w okolicy Shedd Aquarium i Adler Planetarium. Początkowo pomnik znajdował się w Parku Humboldta, a w 1978 został przeniesiony do obecnej lokalizacji. Autorem pomnika jest Kazimierz Chodziński – uczeń min. Jana Matejki. Jego drugie dzieło – pomnik Kazimierza Pułaskiego znajduje się w Washington, DC.
A skoro jesteście już w okolicy planetarium koniecznie zobaczcie pomnik innego znakomitego polskiego odkrywcy i naukowca – Mikołaja Kopernika. Nicolaus Copernicus Monument jest repliką oryginalnej rzeźby Bertela Thorvaldsena z 1830 r., autorstwa Bronisława Koniuszy, która znajduje się w Warszawie.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się, gdzie mieściła się pierwsza “polska dzielnica”, czyli dzielnica zamieszkała przez polskich emigrantów koniecznie odwiedźcie Back of the Yard. To dzielnica w południowo-zachodnim Chicago, historycznie położona w pobliżu gospodarstw hodowlanych i zakładów mięsnych z początku do połowy XX wieku, gdzie liczną grupę zatrudnionych stanowili polscy emigranci. Przybywających gości wita Union Stock Yard Gate na Exchange Ave, brama, którą zdobi głowa rogatego byka.
Warto wybrać się także do Polskiego Muzeum w Ameryce. Pośród licznych eksponatów dumą muzeum jest sala poświęcona politykowi, mężowi stanu, pianiście i kompozytorowi, działaczowi niepodległościowemu oraz polskiemu premierowi i ministrowi spraw zagranicznych RP Ignacemu Janowi Paderewskiemu. Paderewski koncertował i przemawiał w Chicago podczas różnych uroczystości (min. w Parku Humboldta czy Back of the Yards) pomiędzy latami 1915 a 1918 aż 340 razy.
Polecamy także odwiedzenie Kościoła Św. Jana Kantego w Chicago, gdzie znajduje się replika słynnego ołtarza Wita Stwosza, którego oryginał można podziwiać w Krakowie. Kościół Św. Jana Kantego został zbudowany z inicjatywy polskich emigrantów w końcu XIX wieku, a replikę ołtarza wykonał Michał Batkiewicz.
Oczywiście warto także zobaczyć budynki związane z polonijną historią lub kulturą. Są to oczywiście wszystkie polskie kościoły z Bazyliką św. Jacka na czele, Chopin Theater czy też budynki związane z ważnymi organizacjami polonijnymi, w tym koniecznie powinniście odwiedzić Konsulat Generalny RP w Chicago znajdujący się przy Lake Shore Drive – ten budynek ma również piękną i ciekawą historię.
POPELINA