Podlascy posłowie PiS zarzucają cenzurę wystawie o Obławie Augustowskiej

1 dzień temu

Augustów/Suwałki, 18 lipca 2025 – Wystawa w Domu Pamięci Obławy Augustowskiej w Augustowie stała się przedmiotem ostrej krytyki ze strony podlaskich posłów Prawa i Sprawiedliwości. Podczas piątkowych konferencji prasowych w Augustowie i Suwałkach, politycy zarzucili, iż ekspozycja jest ocenzurowana i nie przedstawia pełnej prawdy o tragicznych wydarzeniach z lipca 1945 roku.

Poseł Jarosław Zieliński podczas swojego wystąpienia w Suwałkach podkreślił, iż wystawa pomija ważne postacie i informacje, w tym działalność Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z księdzem Stanisławem Wysockim na czele. Choć docenił wspomnienie o Obywatelskim Komitecie Poszukiwania Mieszkańców Suwalszczyzny Zaginionych w Lipcu 1945 roku, zaznaczył, iż lista wymienionych członków nie jest kompletna.

Poseł Zieliński poinformował również o wystąpieniu do prezydenta Andrzeja Dudy z wnioskiem o pozbawienie Maksymiliana Schnepfa orderów i odznaczeń.

Z kolei poseł Adam Andruszkiewicz, przemawiając w Augustowie, przekazał muzeum tablicę z podobizną Maksymiliana Schnepfa, apelując o włączenie jej do ekspozycji. Andruszkiewicz pytał retorycznie, dlaczego Maksymilian Schnepf „cieszy się wśród dzisiejszej władzy parasolem ochronnym” i dlaczego Polacy nie mogą dowiedzieć się o jego udziale w Obławie Augustowskiej.

Instytut Pileckiego odpowiada na zarzuty

Do zarzutów odniósł się doktor Łukasz Faszcza z Instytutu Pileckiego, który zaprzeczył, aby pominięcie Maksymiliana Schnepfa na wystawie było podyktowane względami politycznymi. Faszcza wyjaśnił, iż wystawa wspomina osiem innych osób, które najczęściej pojawiały się w relacjach osób zatrzymanych, które przeżyły.

Odnosząc się do braku szerszych informacji o Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, doktor Faszcza wskazał, iż wystawa stała kończy się na 1992 roku, a wspomniany związek powstał dopiero 17 lat później. Dodał, iż Instytut Pileckiego wciąż oczekuje na dokumenty gromadzone przez lata przez księdza Stanisława Wysockiego.

Przeprosiny Instytutu za wpis w mediach społecznościowych

Instytut Pileckiego przeprosił również za niefortunny wpis na portalu X (dawniej Twitter), w którym rzecznik prasowy instytutu stwierdziła, iż oddział dowodzony przez Maksymiliana Schnepfa zatrzymał jedynie 22 osoby. Wpis ten został bardzo źle odebrany, zwłaszcza przez bliskich ofiar Obławy Augustowskiej.

Konferencja wyjaśniająca w Warszawie

W poniedziałek, 21 lipca, w Warszawie odbędzie się konferencja, podczas której pracownicy Instytutu Pileckiego wyjaśnią wszystkie nieporozumienia związane z wystawą w Domu Pamięci Obławy Augustowskiej.

Idź do oryginalnego materiału