Pierwszy piątek miesiąca zul-hidżdża

mzr.pl 5 miesięcy temu

„W żadne inne dni dobre czyny nie są droższe Allahowi jak podczas tych dziesięciu dni”.

7 czerwca 2024 r. rozpoczął się muzułmański miesiąc zul-hidżdża. To dwunasty i zarazem ostatni miesiąc kalendarza muzułmańskiego, który oparty jest na fazach księżyca. Jest to miesiąc święty, w którym odbywa się pielgrzymka (hadżdż), jak również święto – Kurban Bajram (Eid al-Adha).

Za początek ery muzułmańskiej uznawana jest hidżra – emigracja Proroka Muhammada (saał) z Mekki do Medyny, wówczas nazywanej Jasrib. Miało to miejsce 20 czerwca 622 roku według kalendarza gregoriańskiego. Muzułmański sposób obliczania czasu jest oparty na roku księżycowym. Rok księżycowy ma 354 dni, jest krótszy od roku słonecznego o 11 lub 12 dni, w związku z tym rok księżycowy jednostajnie przesuwa się wstecz wobec roku słonecznego w cyklu 33-letnim.

Nazwa miesiąca zul-hidżdża dosłownie oznacza „posiadacz pielgrzymki” lub „miesiąc pielgrzymki”. Pierwszych dziesięć dni miesiąca to najbardziej błogosławione dni w roku, w których muzułmanie powinni często wspominać Allaha (słt) słowami: subhanallah, alhamdu lillah, Allahu akbar, Laa ilaaha illallaah, czytać częściej Koran, wspierać potrzebujących, pościć. Ósmego dnia miesiąca rozpoczyna się pielgrzymka, hadżdż, będąca piątym filarem islamu.

Pielgrzymka trwa pięć dni. Dziewiątego dnia miesiąca, zwanego dniem Arafat, zalecany jest post, który zmazuje grzechy roku poprzedniego i następnego. Dziesiątego dnia rozpoczyna się święto Kurban Bajram (Eid al-Adha), trwające 4 dni. Podczas święta składana jest ofiara ze zwierzęcia kurban, symbolizująca akt posłuszeństwa proroka Ibrahima (as) wobec nakazu Allaha (słt) – złożenia w ofierze syna, Ismaila (as). Mięso rozdawane jest wszystkim muzułmanom, w szczególności potrzebującym.

W tym miesiącu, w 2 roku hidżry odbył się ślub Alego i Fatimy (córki Proroka Muhammada, saał) a w 35 roku hidżry Ali został czwartym prawowiernym kalifem islamu.

Pierwszy piątek miesiąca zul-hidżdża wypada 7 czerwca 2024 r.

(Red.)

Idź do oryginalnego materiału