Pierwszy piątek miesiąca safar

mzr.pl 3 miesięcy temu

„Przesunięcie zakazanego miesiąca jest jedynie powiększeniem niewiary, wprowadza bowiem tylko w błąd niewiernych. Oni uznają to za dozwolone w jednym roku i zakazane w następnym, aby zgadzała się liczba miesięcy, które Bóg uznał za zakazane, i czynią dozwolonym to, co Bóg uczynił zakazanym”. (sura Skrucha, 9:37)

5 sierpnia 2024 r. rozpoczął się muzułmański miesiąc safar. To drugi miesiąc kalendarza muzułmańskiego, który oparty jest na fazach księżyca.

Za początek ery muzułmańskiej uznawana jest hidżra – emigracja Proroka Muhammada (saał) z Mekki do Medyny, wówczas nazywanej Jasrib. Miało to miejsce 20 czerwca 622 roku według kalendarza gregoriańskiego. Muzułmański sposób obliczania czasu jest oparty na roku księżycowym. Rok księżycowy ma 354 dni, jest krótszy od roku słonecznego o 11 lub 12 dni, w związku z tym rok księżycowy jednostajnie przesuwa się wstecz wobec roku słonecznego w cyklu 33-letnim.

Safar z arabskiego tłumaczy się jako „pusty”. Termin ten odnosi się do czasów przedislamskich, kiedy domy były puste, gdy ludzie wychodzili w poszukiwaniu jedzenia lub też toczyli wojny z innymi plemionami w tym okresie, a pokonane plemiona pozostawiali bez niczego (arab. sifr oznacza zero). Hipokryci zwykli go opóźniać lub przyspieszać, zgodnie z ich pragnieniem i wolą, na przykład zastępując miesiąc muharram miesiącem safar. W czasach przedislmaskich, jak i w tej chwili w niektórych rejonach świata, safar postrzegano jako miesiąc przynoszący pecha. Jednakże praktyka ta nie ma poparcia w źródłach religijnych.

Pierwszego dnia tegoż miesiąca więźniowie bitwy pod Karbalą weszli do pałacu Jazydów w Syrii, a dwudziestego siódmego dnia Prorok Muhammad (saał) emigrował z Mekki do Medyny. W tym miesiącu odbył się ślub ukochanej córki Proroka Fatimy z Alim (ra).

Pierwszy piątek miesiąca safar wypada 9 sierpnia 2024 r.

(Red.)

Idź do oryginalnego materiału