On jest Tym, który stworzył słońce jasnością, a księżyc światłem i odmierzył dla niego fazy, abyście znali liczbę lat i rachunek. Bóg stworzył to zgodnie z prawdą, rozdzielając Swoje znaki dla ludzi wiedzących (sura Jonasz, 10:5)
4 października 2024 r. rozpoczął się muzułmański miesiąc rabi us-sani. To czwarty miesiąc kalendarza muzułmańskiego, który oparty jest na fazach księżyca.
Za początek ery muzułmańskiej uznawana jest hidżra – emigracja Proroka Muhammada (saał) z Mekki do Medyny, wówczas nazywanej Jasrib. Miało to miejsce 20 czerwca 622 roku według kalendarza gregoriańskiego. Muzułmański sposób obliczania czasu jest oparty na roku księżycowym. Rok księżycowy ma 354 dni, jest krótszy od roku słonecznego o 11 lub 12 dni, w związku z tym rok księżycowy jednostajnie przesuwa się wstecz wobec roku słonecznego w cyklu 33-letnim.
Rabi us-sani z arabskiego tłumaczy się jako „druga wiosna”. Miesiąc ten nazywany jest również rabi al-ahir, co oznacza „koniec wiosny”.
Miesiąc rabi us-sani nie ma żadnego szczególnego znaczenia w odniesieniu do konkretnych aktów kultu religijnego. 11 dnia rabi us-sani 560 roku hidżry zmarł Abd al-Kadir al-Dżilani, założyciel sufickiego bractwa mistycznego kadirijja, a 22 dnia 638 roku hidżry zmarł w Damaszku Ibn Arabi, najwybitniejszy teolog suficki muzułmańskiego późnego średniowiecza.
Pierwszy piątek miesiąca rabi us-sani wypada 4 października 2024 r.
(Red.)