Macie w Wysłanniku Boga piękny przykład dla wszystkich, kto pokłada nadzieję w Bogu i w Dniu Ostatnim i kto często Boga wspomina. (sura Sprzymierzeni, 33:21)
4 września 2024 r. rozpoczął się muzułmański miesiąc rabi ul-ałłal. To trzeci miesiąc kalendarza muzułmańskiego, który oparty jest na fazach księżyca.
Za początek ery muzułmańskiej uznawana jest hidżra – emigracja Proroka Muhammada (saał) z Mekki do Medyny, wówczas nazywanej Jasrib. Miało to miejsce 20 czerwca 622 roku według kalendarza gregoriańskiego. Muzułmański sposób obliczania czasu jest oparty na roku księżycowym. Rok księżycowy ma 354 dni, jest krótszy od roku słonecznego o 11 lub 12 dni, w związku z tym rok księżycowy jednostajnie przesuwa się wstecz wobec roku słonecznego w cyklu 33-letnim.
Rabi ul-ałłal z arabskiego tłumaczy się jako „pierwsza wiosna”. Nazwa ta ma znaczenie symboliczne, gdyż według kalendarza księżycowego miesiąc ten może nadejść o każdej porze roku.
Rabi ul-ałłal ma szczególne znaczenie, ponieważ dwunastego dnia urodził się Prorok Muhammad (saał). Cały ten miesiąc przypomina muzułmanom o wielkiej osobowości Wysłannika, jego życiu i dokonaniach. W tym też miesiącu zmarł Prorok (saał). 10 dnia rabi al-ałłal Prorok Muhammad (saał) poślubił Chadidżę (ra), a dwudziestego ósmego dnia zmarł Abu Talib (ra), wujek Proroka (saał).
W tym miesiącu Prorok Muhammad (saał) wraz z Abu Bakrem (ra) przybyli do Medyny kończąc hidżrę, po czym rozpoczęli budowę meczetu w Kuba, na przedmieściach Medyny.
Pierwszy piątek miesiąca rabi ul-ałłal wypada 6 września 2024 r.
(Red.)