W Niemczech trwa walka o sprawiedliwość dla ofiar Holocaustu. Sąd okręgowy w Hanau (Hesja) ponownie rozpatrzy sprawę przeciwko byłemu strażnikowi obozu koncentracyjnego Sachsenhausen, co może być ostatnim procesem tego rodzaju. W maju sąd odmówił wszczęcia postępowania, uznając, iż mężczyzna nie jest zdolny do stawienia się przed sądem. Jednak decyzja ta została teraz uchylona.
Prokuratura w Giessen odwołała się od tej decyzji, a Wyższy Sąd Regionalny (OLG) we Frankfurcie nad Menem wezwał sąd okręgowy do przeprowadzenia dalszych badań dotyczących zdolności oskarżonego do stawienia się przed sądem. Torsten Kunze, prokurator generalny we Frankfurcie, wyraził zadowolenie z tej decyzji. „Jeśli postępowanie główne zostanie wszczęte, może to być ostatni proces tego rodzaju, co podkreśla historyczne znaczenie tego postępowania” – stwierdził Kunze.
Wiek sprawcy a sprawiedliwość
Sprawa ta jest szczególnie ważna ze względu na zaawansowany wiek oskarżonego, który w tej chwili ma 100 lat. Nils Lund, rzecznik prasowy prokuratury, powiedział, iż badanie musi zostać przeprowadzone w trybie pilnym. „Nie jest to jednak pewne, czy proces się odbędzie” – dodał.
Zbrodnie w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen
W latach 1936-1945 w obozie Sachsenhausen, położonym pod Berlinem, więziono ponad 200 tys. osób. Dziesiątki tysięcy więźniów zginęły z powodu głodu, chorób, pracy przymusowej, eksperymentów medycznych i maltretowania lub stało się ofiarami systematycznej eksterminacji. Wśród więźniów KL Sachsenhausen byli liczni Polacy, m.in. krakowscy uczeni pojmani przez Niemców 6 listopada 1939 r. w akcji wymierzonej w profesorów uniwersyteckich (Sonderaktion Krakau). Po aresztowaniu w 1943 r. i przesłuchaniach w Berlinie, Niemcy umieścili w KL Sachsenhausen Stefana Roweckiego „Grota”, komendanta głównego Armii Krajowej.
Historia obozu Sachsenhausen
Obóz koncentracyjny Sachsenhausen został utworzony w 1936 roku przez nazistów. W czasie II wojny światowej, obóz ten stał się jednym z największych i najbardziej znanych obozów koncentracyjnych na terenie Niemiec. W obozie tym więziono ludzi różnych narodowości, w tym Polaków, Żydów, Romów i Sinti, homoseksualistów, więźniów politycznych i innych.
Walka o sprawiedliwość
Walka o sprawiedliwość dla ofiar Holocaustu jest ciągle aktualna. Procesy sprawców zbrodni wojennych są coraz rzadsze, a wiek sprawców sprawia, iż jest to ostatnia szansa, aby oskarżonych postawić przed sądem. Wyrok w tej sprawie będzie miał znaczenie symboliczne i będzie dowodem, iż sprawiedliwość jeszcze sięga tych, którzy popełnili okrutne zbrodnie podczas II wojny światowej.