Ogień i ewakuacja nastolatek

6 dni temu

5 stycznia br. wybuchł pożar na terenie zamkniętego Okręgowego Ośrodka Wychowawczego dla Dziewcząt, zlokalizowanego w Falenicy.

Najważniejsza informacja jest taka, iż nikomu nic się nie stało. Nie zmienia to faktu, iż doszło do dramatycznego wydarzenia na terenie placówki, w której mieszkały nastolatki w wieku od 13 do 19 lat. Z ośrodka ewakuowano 29 podopiecznych, w tym młode matki z dziećmi. Przewieziono je autobusami do ośrodka w Mrozach niedaleko Mińska Mazowieckiego.

Do pożaru doszło na najwyższej kondygnacji. Ogień pojawił się między sufitem a dachem, w miejscu, w którym znajduje się instalacja elektryczna. Niższe piętra zostały zalane wodą.

– Cały budynek jest wyłączony z użytkowania, odcięty jest dopływ prądu i wody – poinformował na swoim profilu FB Mikołaj Wasiewicz – radny dzielnicy Wawer. Na miejscu zdarzenia był obecny Paweł Michalec, burmistrz Dzielnicy.

Okręgowy Ośrodek Wychowawczy w Falenicy

1 września 2022 r., po 63 latach funkcjonowania Schroniska dla Nieletnich i Zakładu Poprawczego w Warszawie Falenicy, miejsce przekształcono w Okręgowy Ośrodek Wychowawczy. Rok później powołano do funkcjonowania pierwszą w Polsce w ramach OOW grupę – dom matek z dziećmi. To tutaj swój tymczasowy dom znalazły nastoletnie mamy. Dziewczęta mogą tu przebywać maksymalnie do 20 roku życia, a ich dzieci do ukończenia 3. roku życia.

Na terenie Ośrodka znajduje się także Szkoła Podstawowa nr 235 oraz Branżowa Szkoła I Stopnia nr 68, w której odbywa się kształcenie w zawodach: krawiec, kucharz oraz fryzjer.

– Do ośrodka trafiają nieletni od 13. do 19. roku życia w stosunku do których zostały podjęte przez sąd rodzinny środki tymczasowe lub wychowawcze. Takie orzekanie stosowane jest wobec nieletniego, który dopuścił się czynu karalnego, stopień jego demoralizacji jest znaczny lub gdy inne wcześniej stosowane środki były nieskuteczne. Oznacza to, iż spotkasz się z innymi niż dotychczas metodami pracy, Twoje funkcjonowanie będzie oceniane, a w zależności od niego będziesz nagradzana lub dyscyplinowana – czytamy w Informatorze OOW.

Na terenie ośrodka panują określone zasady, zakazy i obowiązki oraz system nagradzania. Nastolatki maja dostęp do lekarzy, w tym do psychiatry i psychologa. Mogą brać udział w różnych warsztatach, które realizowane są także w zewnętrznych placówkach. Określone zasady dotyczą także rodzin wychowanek, zarówno w zakresie odwiedzin, jak też przesyłania paczek.

/om/

Fot. FB/Magdalena Nożykowska Radna Dzielnicy Wawer

Idź do oryginalnego materiału