To kolejna tragedia, jak w ostatnim czasie rozegrała się w tamtym miejscu. Jej przyczyny i okoliczności pod nadzorem prokuratora wyjaśniają policjanci.
Wilcza Góra, znana również jako Wilkołak, to bazaltowe wzniesienie o wysokości 367 m n.p.m., położone na Pogórzu Kaczawskim w pobliżu Złotoryi. Jej historia sięga czasów prehistorycznych, gdy prawdopodobnie pełniła funkcję miejsca kultu religijnego. W XX wieku Wilcza Góra stała się miejscem intensywnej eksploatacji bazaltu, który wykorzystywano m.in. w budownictwie drogowym oraz przy produkcji kamieni młyńskich. Działalność wydobywcza trwała aż do 2019 roku, kiedy to zaprzestano eksploatacji z powodu wyczerpania złóż i narastających problemów ekologicznych.
Obecnie Wilcza Góra jest popularnym celem wycieczek pieszych i rowerowych. Z jej szczytu roztacza się malowniczy widok na okoliczne tereny, w tym na Złotoryję oraz rozległe doliny i wzgórza Pogórza Kaczawskiego. Na szczyt prowadzi kilka szlaków turystycznych, a najpopularniejszy z nich zaczyna się w Złotoryi.
Niestety, Wilcza Góra była również miejscem kilku tragicznych wydarzeń. Śmierć w tym miejscu poniosło wiele osób. Jak już wcześniej informowaliśmy na stronach Lwówecki.info, 19 marca 2025 roku służby ratunkowe prowadziły tu akcję poszukiwawczą, która zakończyła się odnalezieniem ciała 40-letniej kobiety. W listopadzie 2024 roku na terenie dawnego kamieniołomu odnaleziono ciało 33-letniego mężczyzny, którego poszukiwania trwały od 15 listopada. We wrześniu 2024 roku doszło do tragicznego wypadku, w którym 39-letni turysta spadł z tarasu widokowego na Wilczej Górze.
W dniu wczorajszym, to jest w czwartek, 27 marca 2025 roku, na terenie dawnego wyrobiska doszło do kolejnej tragedii. U podnóża góry odnaleziono zwłoki około 40- letniego mężczyzny. Przyczyny i okoliczności jego śmierci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają złotoryjscy policjanci.
W obliczu takich tragedii ważne jest, aby zwracać uwagę na stan zdrowia psychicznego osób nam bliskich i nie lekceważyć żadnych sygnałów, a w razie potrzeby szukać pomocy. Na terenie całego kraju można dzwonić na numer alarmowy 112 lub Kryzysowy Telefon Zaufania pod nr 116 123 oraz Wsparcie dla osób po stracie bliskich – będących w żałobie 800 108 108, Młodzieżowy Telefon Zaufania pod nr 116 111 (czynny całą dobę) oraz Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 121 212 (czynny całą dobę), czy Niebieska Linia – numer telefonu (800 120 002) oraz czat, na którym można porozmawiać z psychologiem lub wolontariuszem. Pamiętajmy, iż poszukiwanie pomocy jest oznaką siły, a nie słabości.