Zgodnie z polskim prawem samo w domu może zostać dziecko, które ma ukończone przynajmniej siedem lat. Mówi o tym art. 106. Kodeksu Wykroczeń - "Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać, lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany". Co za tym idzie, nieodpowiedzialni rodzice mogą zostać ukarani i to surowo. Jak? Wyjaśniamy zawiłości prawne.
REKLAMA
Zobacz wideo Dziecko w samej bieliźnie samotnie spacerowało po mieście. Jego rodzice byli pijani
Samo w domu może zostać dziecko siedmioletnie. Inaczej rodzicom grozi surowa kara
Jak wspomnieliśmy powyżej, samo w domu może zostać dziecko, które ukończyło przynajmniej siedem lat. Młodsze szkraby zawsze muszą mieć opiekuna. W przeciwnym razie rodzice mogą zostać surowo ukarani:
naganą,
mandatem w kwocie od 20 do 5000 złotych,
ograniczeniem władzy rodzicielskiej,
całkowitym pozbawieniem władzy rodzicielskiej,
sprawą karną.
Na jak długo można zostawić nieletnie dziecko w domu? Oto co mówi o tym prawo
Rodzice, którzy chcą zostawić dziecko bez nadzoru dorosłych, muszą pamiętać o jeszcze jednej kwestii. Nie można zostawić nieletniej osoby samej w domu na dowolnie długi czas. Musi mieć opiekuna choćby i doraźnego, np. ciocię czy zaprzyjaźnioną sąsiadkę. Mówi o tym Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Ściślej rzecz biorąc, artykuł 92. - "Dziecko pozostaje aż do pełnoletności pod władzą rodzicielską" oraz 95. - "Władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw".