Młody Irakijczyk został zatrzymany w Helmstedt 21 listopada br. O całej sprawie poinformowała w czwartek (30 listopada) w programie NRD minister spraw wewnętrznych Dolnej Saksonii, Daniela Behrens.
20-latek trafił do tymczasowego aresztu w związku z podejrzeniem planowania ataku terrorystycznego, do którego miałoby dojść prawdopodobnie podczas jarmarku bożonarodzeniowego w Hanowerze. Zdaniem niemieckich władz, to dopiero początek aresztowań.
Jarmark bożonarodzeniowy na celowniku terrorystów?
Warto dodać, iż w tym tygodniu w Nadrenii Północnej-Westfalii i Brandenburgii doszło do aresztowania dwóch młodych islamistów, którym również postawiono zarzut terroryzmu. Chodzi o 15-letniego Afgańczyka i 16-letniego Rosjanina. Minister spraw wewnętrznych Nadrenii Północnej-Westfalii Herbert Reul mówił wówczas o "bardzo konkretnym planie ataku na jarmark bożonarodzeniowy".
Zdaniem niemieckiego MSW, ryzyko ataków terrorystycznych u naszych zachodnich sąsiadów znacznie wzrosło od ataku Hamasu na Izrael. - Wojna w Strefie Gazy ma bezpośredni wpływ na sytuację bezpieczeństwa w Niemczech - powiedziała w rozmowie z serwisem RND minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser.
Morawiecki wprowadził alerty BRAVO I CHARLIE-CPR
W czwartek, 30 listopada Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało o wprowadzeniu przez Mateusza Morawieckiego trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE-CPR) na terytorium całej Polski.
Drugi stopień BRAVO został uruchomiony dla polskiej infrastruktury energetycznej poza granicami kraju. Zarządzenia podpisane przez premiera przedłużają obowiązywanie stopni alarmowych dotyczących zagrożenia terroryzmem oraz potencjalnych ataków w cyberprzestrzeni.
Stopnie CRP wprowadza się w sytuacji zagrożenia terrorystycznego, które dotyczy systemów teleinformatycznych administracji publicznej lub systemów, które wchodzą w skład infrastruktury krytycznej. ALFA to pierwszy stopień alarmu, BRAVO – drugi, CHARLIE – trzeci, a DELTA – czwarty, najwyższy.
Wprowadzone stopnie BRAVO i CHARLIE-CPR dotyczą przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu. Zadaniem dla administracji jest wówczas przegląd zasobów do wykorzystania w razie obrony oraz wdrożenie planów ciągłości działania w razie ataku.
Policja, straż graniczna i żandarmeria wojskowa jest zobowiązana do noszenia broni długiej oraz kamizelek kuloodpornych. Służby przeprowadzają także kontrole pojazdów oraz budynków publicznych w rejonach zagrożonych. Zadaniami obywateli jest natomiast zachowanie czujności, informowanie odpowiednich organów po zaobserwowaniu podejrzanych zdarzeń i stosowanie się do poleceń.