Nowy Sącz rozbrzmiewa głosami świata. Ruszyła 21. edycja Międzynarodowego Konkursu im. Ady Sari!

2 godzin temu

W sobotę, 17 maja 2025 roku, Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu znów wypełniło się brzmieniem głosów z całego świata. Oficjalne otwarcie 21. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari poprzedziła refleksyjna i wzruszająca chwila – uczestnicy, jurorzy i goście uczcili minutą ciszy pamięć dwojga wybitnych śpiewaków, dawnych jurorów konkursu: legendarnego tenora Luigiego Alvy i niezapomnianej alt Jadwigi Rappé.

„Nie wyścig, ale doświadczenie” – przesłanie Małgorzaty Walewskiej

– Życzę uczestnikom, by pokazali się w swojej najlepszej odsłonie – mówiła Małgorzata Walewska, przewodnicząca Jury i Dyrektor Artystyczna Konkursu od 2014 roku. – Ale przede wszystkim życzę im, by nie traktowali tego wydarzenia jak wyścigu, ale jak cenne doświadczenie. Warto słuchać wskazówek jurorów, wyciągać wnioski i budować relacje, które mogą trwać przez całe życie. Walewska nie zapomniała też o symbolicznym znaczeniu dnia otwarcia – przypadającego na datę wyborów prezydenckich w Polsce. A zagranicznych uczestników z uśmiechem zachęciła, by… włączyli się w finał Eurowizji i zagłosowali na Justynę Steczkowską.

Konkurs, który inspiruje od pokoleń

Zaledwie po południu w sobotę w SOKOLE dało się wyczuć atmosferę artystycznego napięcia – młodzi wokaliści rejestrowali się, umawiali na próby z pianistami, a niektórzy od razu przystępowali do ćwiczeń. Dźwięki śpiewu i fortepianu wypełniały każdy zakątek centrum kultury. Przesłuchania konkursowe ruszają w niedzielę, 18 maja. Kolejność prezentacji uczestników ustalono na podstawie wcześniej wylosowanej litery „C” – wyboru dokonał dyrektor MCK SOKÓŁ, Andrzej Zarych. Trzyetapowy konkurs tradycyjnie odbędzie się w sali widowiskowej. Dwa pierwsze etapy rozegrają się przy akompaniamencie fortepianu, a w wielkim finale uczestnikom towarzyszyć będzie Orkiestra Opery Krakowskiej pod batutą Marty Kluczyńskiej. Laureatów poznamy w piątek, 23 maja późnym wieczorem. Dzień później, w sobotę 24 maja o godz. 19:00, w sali im. Lucjana Lipińskiego odbędzie się Koncert Laureatów – na to wydarzenie obowiązują darmowe wejściówki.

Objęliśmy patronat nad wydarzeniem

Rekordowa liczba zgłoszeń i międzynarodowa ranga

W tym roku konkurs pobił historyczny rekord: aż 210 wokalistów z 40 państw ubiegało się o udział. Ostatecznie do przesłuchań zakwalifikowano 70 śpiewaków z 18 krajów, w tym m.in. z Argentyny, Korei Południowej, Gruzji, USA, Norwegii i Polski. Repertuar? Od baroku po kompozycje współczesne, zawsze w oryginalnym języku – z obowiązkową obecnością utworu polskiego kompozytora.

Jury na światowym poziomie

Uczestników oceni międzynarodowe grono ekspertów: Małgorzata Walewska (Polska), Michael Barobeck (Austria), Viviana Barrios (Niemcy), Andrzej Dobber (Polska), Marcin Habela (Szwajcaria), Eeva-Maria Kopp (Austria), Sebastian Ukena (Niemcy), Claudia Visca (Austria) oraz sekretarz Jury – Paweł Żółciński.

Wielkie głosy, wielkie nazwiska i transmisje online

Wszystkie przesłuchania są otwarte dla publiczności. Po raz pierwszy trzeci etap będzie transmitowany również na międzynarodowej platformie operavision.eu, gromadzącej najważniejsze wydarzenia operowe Europy. Transmisje dostępne będą również na stronie adasari.pl. Organizatorzy zapraszają także na specjalny koncert poświęcony patronce Konkursu – Adzie Sari oraz jego wieloletniej Dyrektor Artystycznej – prof. Helenie Łazarskiej. Odbędzie się on 22 maja w SOKOLE, a na scenie pojawią się laureatki poprzednich edycji: Adriana Ferfecka, Aleksandra Kubas-Kruk, Gabriela Legun i Hanna Okońska. Akompaniować im będzie Manfred Schiebel, a koncert poprowadzi Anna Woźniakowska. Konkurs im. Ady Sari, zainicjowany w 1985 roku przez Helenę Łazarską i Antoniego Malczaka, to dziś jedna z najważniejszych scen wokalnych w Polsce. I bez wątpienia – wizytówka artystyczna Nowego Sącza na skalę międzynarodową.

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz Biuro prasowe Konkursu
fot. Kinga Ptak | Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ

Idź do oryginalnego materiału