W kontekście tragicznego ataku nożownika w Solingen, który odebrał życie trzem osobom i ranił osiem, pojawiają się nowe informacje dotyczące sprawcy. Według doniesień gazety Die Welt, zamachowiec z Solingen, obywatel Syrii, przez kilka miesięcy unikał deportacji do Bułgarii, co rzuca nowe światło na jego motywy i tło zdarzenia.
Syryjczyk przybył do Niemiec w grudniu 2022 roku i początkowo osiedlił się w Paderborn. Zgodnie z przepisami unijnymi, które nakazują rozpatrywanie wniosków o azyl w pierwszym kraju wjazdu do UE, miał zostać deportowany do Bułgarii, gdzie złożył pierwszy wniosek. Niemieckie władze wyznaczyły termin jego odesłania, jednak mężczyzna zniknął i przez kilka miesięcy ukrywał się, unikając deportacji. Dopiero po pewnym czasie odnalazł się i został skierowany do ośrodka w Solingen.
Śledztwo Prokuratury Federalnej. Zamachowiec z Solingen
Sprawą zamachu zajmuje się teraz Prokuratura Federalna, która jest najwyższym organem prokuratorskim w Niemczech, odpowiedzialnym m.in. za sprawy związane z terroryzmem. Śledczy sprawdzają ewentualne powiązania Syryjczyka z Państwem Islamskim (ISIS), ponieważ organizacja ta przyznała się do przeprowadzenia ataku. To wskazuje, iż zdarzenie mogło mieć charakter terrorystyczny.
Przyznanie się do zbrodni
Po dokonaniu ataku, zamachowiec z Solingen zgłosił się sam do policyjnego patrolu, ubrany w zakrwawione ubranie, i przyznał się do zbrodni. To zdarzenie miało miejsce podczas obchodów 650-lecia miasta Solingen, kiedy mężczyzna zaatakował nożem uczestników święta.
Prokuratura Federalna teraz szczegółowo bada, czy mężczyzna działał samodzielnie, czy też był inspirowany lub wspierany przez organizacje terrorystyczne.
Co to za miasto Solingen?
Solingen to miasto położone w zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia. Jest znane przede wszystkim z długiej tradycji produkcji ostrzy, noży i innych wyrobów metalowych, dzięki czemu często nazywane jest „Miastem Ostrzy” (niem. Klingenstadt). Solingen jest jednym z najbardziej renomowanych ośrodków produkcji noży i narzędzi tnących na świecie. Marki pochodzące z Solingen, takie jak Zwilling, Wüsthof czy Böker, są cenione za jakość i precyzję wykonania.
mn