Nowość wydawnicza – mapa Tatarski szlak – Polska, Litwa, Białoruś

mzr.pl 5 dni temu

Z euforią prezentujemy publikację Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP, mapę turystyczną pt. Tatarski szlak – Polska, Litwa, Białoruś, w polskiej i angielskiej wersji językowej, która ukazała się w 2024 roku.

Mapa prezentuje miejsca związane z historią i współczesnością społeczności tatarskiej, mieszającej w Polsce, na Litwie i Białorusi jeszcze od czasów Wielkiego Księstwa Litewskiego i pierwszych fal XIV-wiecznego osadnictwa. Tutejsi Tatarzy wciąż stanowią wielką etniczną rodzinę, połączoną więzami bliższego lub dalszego pokrewieństwa, a chociażby dobrej znajomości. Ukazanie, położonych w tych trzech krajach, możliwie wielu miejsc ważnych dla Tatarów, stanowi swoistą próbę połączenia wspólnoty, która w brutalny sposób została rozdzielona w wyniku zmian geopolitycznych po drugiej wojnie światowej. Wiele tatarskich rodzin, zamieszkałych w granicach współczesnej Polski, wywodzi się ze wsi i miasteczek leżących na wschodnich Kresach II Rzeczypospolitej, pozostających w politycznych granicach Polski do 1939 r. Po 1945 r. stały się one częścią Litwy lub Białorusi.

Mapa obejmuje wszystkie te miejsca minionego i obecnego osadnictwa, meczety, domy modlitwy, cmentarze – mizary (istniejące, nieistniejące, czynne, wyłączone z użytku), a także inne obiekty wiążące się z Tatarami.

Mamy nadzieję, iż dzięki mapie zechcą Państwo podjąć się samodzielnej eksploracji tatarskiego dziedzictwa materialnego (być może choćby leżących w Państwa sąsiedztwie) oraz odkrywania naszej wspólnej – polskiej i tatarskiej – mikrohistorii. Dzięki temu ocalimy pamięć o tym, co było, a przecież nie przeminęło.

Mufti Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Miśkiewicz odpowiadał za koncepcję i redakcję mapy, dr Barbara Pawlic-Miśkiewicz zajęła się opracowaniem tekstów i skompletowaniem zdjęć. Opracowanie kartograficzne wykonał dr Wojciech Zalewski, kartograf, bohemista, przewodnik miejski. Grafika i skład to dzieło Bartłomieja Chrzanowskiego. Tłumaczenie tekstów na język angielski wykonała Justyna Rodzińska-Nair, a nad korektą czuwał Musa Czachorowski. Publikacja stanowi drugie, poprawione wydanie pozycji, którą NKM MZR w RP przygotowało w 2019 r.

Nowe wydanie mapy było możliwe dzięki współpracy administracyjnej z Muzułmańską Gminą Wyznaniową MZR w Bohonikach i dotacji: „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Publikacja opracowana przez Muzułmańską Gminę Wyznaniową MZR w Bohonikach, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Książka dostępna jest w Kancelarii NKM MZR w Białymstoku, ul. Piastowska 13 F.

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt mejlowo: [email protected] lub telefonicznie: + 48 605 612 137.

Zapraszamy również na stronę Biblioteki Tatarskiej – dział Varia, gdzie mapa jest dostępna w wersji PDF: bibliotekatatarska.pl

(Red.)

Idź do oryginalnego materiału