Norwegia: Priorytetem deportacja cudzoziemców popełniających przestępstwa

wataha.no 15 godzin temu

Norwegia: Priorytetem deportacja cudzoziemców popełniających przestępstwa

– Rząd kładzie szczególny nacisk na to, aby deportacja cudzoziemców popełniających przestępstwa była traktowana priorytetowo. Podkreśliłam to w rozmowach z moimi europejskimi kolegami – powiedziała minister sprawiedliwości i gotowości kryzysowej Astri Aas-Hansen po spotkaniu UE, które odbyło się we wtorek w Kopenhadze.

Priorytetem deportacja cudzoziemców popełniających przestępstwa

Minister wzięła udział w nieformalnym spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych zorganizowanym przez duńską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.

– Norwegia jest jednym z liderów w zakresie powrotów osób przebywających w kraju nielegalnie, zarówno przestępców, jak i innych. Dążymy do ścisłej współpracy z sąsiadami i europejskimi partnerami, aby stworzyć skuteczny system powrotów w Europie. Potrzebujemy dobrze funkcjonujących przepisów dotyczących deportacji, a jednocześnie musimy strategicznie wykorzystywać inne narzędzia – na przykład politykę wizową – aby zwiększyć liczbę powrotów – podkreśliła Aas-Hansen.

Przeczytaj również: “Norgespris” – nowa stała cena prądu: Co się zmieni w opłatach za prąd?

Kontrolowana migracja

Podczas wtorkowego spotkania omawiano m.in. skuteczniejszą politykę migracyjną i deportacyjną, wzmocnienie cywilnej gotowości kryzysowej w Europie oraz walkę z przestępczością zorganizowaną.

– Migracja do Norwegii musi być kontrolowana, sprawiedliwa i zrównoważona. Nie możemy przyjmować więcej migrantów, niż jesteśmy w stanie skutecznie zintegrować. Należy przeciwdziałać nielegalnej migracji oraz nadużywaniu systemu azylowego poprzez skuteczne zarządzanie migracją, wzmocnienie działań deportacyjnych i ścisłą współpracę z europejskimi i światowymi partnerami nad nowymi rozwiązaniami – powiedziała Aas-Hansen.

Centra tranzytowe

Równolegle z pracami nad bardziej efektywnym systemem powrotów, realizowane są analizy nowych rozwiązań mających zapobiegać nielegalnej migracji – zgodnie z międzynarodowym prawem.

– W Europie toczą się w tej chwili interesujące dyskusje na temat nowych inicjatyw migracyjnych, i ważne jest, by Norwegia aktywnie w nich uczestniczyła – zaznaczyła minister.

Rząd Norwegii z zasady pozytywnie ocenia pomysł tworzenia bezpiecznych centrów tranzytowych na trasach migracyjnych oraz popiera uwzględnienie centrów deportacyjnych w nowym unijnym prawodawstwie dotyczącym strefy Schengen.

– Istnieje jednak wiele kwestii prawnych i praktycznych, które trzeba dokładnie przeanalizować. najważniejsze jest, aby tego rodzaju działania odbywały się we współpracy z uznanymi organizacjami, takimi jak UNHCR i IOM – dodała Aas-Hansen.

Cywilna gotowość kryzysowa

Ministrowie omawiali również sposoby wzmacniania odporności cywilnej i zapobiegania kryzysom w obliczu zmieniającego się krajobrazu zagrożeń.

– Strategia UE dotycząca unii bezpieczeństwa cywilnego w dużej mierze pokrywa się z priorytetami Norwegii wynikającymi z krajowej strategii bezpieczeństwa oraz prac Stortingu nad raportem o pełnej gotowości. Dobrze współpracujemy z europejskimi partnerami w kwestiach bezpieczeństwa i przygotowania kryzysowego, i ważne jest, aby tę współpracę kontynuować – powiedziała minister.

Przeczytaj również: 300 koron za minutę! Nie daj się złapać – Poznaj pułapki norweskich parkingów

Przestępczość w portach

Dzień przed spotkaniem ministerialnym Aas-Hansen uczestniczyła w posiedzeniu Europejskiego Sojuszu Portowego, który ma na celu zwalczanie przestępczości zorganizowanej w portach, szczególnie przemytu narkotyków.

– Ścisła kooperacja policyjna między krajami europejskimi jest kluczowa w walce z tymi zagrożeniami. Dlatego bardzo pozytywnie oceniam fakt, iż Dania nadała temu tematowi wysoki priorytet podczas swojej prezydencji – podkreśliła minister i dodała:

– Norwegia ma długą linię brzegową i wiele portów, a rozwój przestępczości w ostatnich latach wskazuje, iż nasz kraj bywa wykorzystywany jako kraj tranzytowy dla przemytu narkotyków do Europy. Dlatego udział w ogólnoeuropejskiej współpracy na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa w portach jest ważnym elementem walki z przestępczością zorganizowaną.

Polub nas na facebooku i udostępnij innym nasz post

Źródło: regjeringen, Zdjęcie: Wojtek Sobieski

Przeczytaj również: Nowe przepisy – ważna zmiana: Od 1 sierpnia zagraniczne pojazdy nie unikną opłat za przejazd

Idź do oryginalnego materiału