Nocna prohibicja w Warszawie coraz bliżej? Radni będą decydować

1 dzień temu

Projekt uchwały w sprawie ograniczenia sprzedaży alkoholu w Warszawie, w godzinach 22:00-6:00, znalazł się w porządku czwartkowej sesji Rady Warszawy. Radni będą się nad nim pochylać i ostatecznie zadecydują, czy w stolicy zostanie wprowadzona nocna prohibicja

Fot. Shutterstock / Warszawa w Pigułce

Jak wskazują dane ratusza, w tej chwili na terenie Warszawy znajduje się 3,305 sklepów z alkoholem. Natomiast dane GUS wskazują, iż miasto ma 1861644 mieszkańców, zatem na jeden sklep z alkoholem przypada 563 mieszkańców. Z kolei dane operatora sieci komórkowej Orange wskazują liczbę mieszkańców Warszawy wynoszącą 2011700 mieszkańców, co daje 608 mieszkańców na jeden sklep.

Taka łatwa dostępność do alkoholu niesie za sobą poważne konsekwencje społeczne, na którą zwrócili uwagę sami mieszkańcy stolicy. Podczas konsultacji społecznych aż 80 procent uczestników zagłosowało za wprowadzaniem nocnej prohibicji. W latach 2018-2024 takie rozwiązanie zostało wprowadzone w 176 gminach w Polsce, co przyczyniło się do wzrostu bezpieczeństwa.

Ograniczenie sprzedaży ma obowiązywać w sklepach i na stacjach benzynowych, jednak nocna prohibicja nie obejmie restauracji, barów, pubów itp. Gdyby radni przyjęli uchwałę, weszłaby w życie po upływie 14 dni od dnia jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego i publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Stołecznego Warszawy.

W uzasadnieniu uchwały wyjaśniono, iż jej wprowadzenie miałoby przyczynić się do redukcji liczby incydentów, takich jak awantury i bójki oraz zmniejszyć poczucie zagrożenia podczas nocnego poruszania się po mieście. Ponadto ma ono zaradzić problemowi zaśmiecania miasta butelkami oraz puszkami. Radni Warszawy będą pochylali się nad wspomnianą ustawą na czwartkowej sesji Rady Warszawy.

Dla przykładu, w Poznaniu, gdzie po roku od wprowadzenia nocnej prohibicji w centrum miasta, liczba interwencji policyjnych związanych z przemocą spadła o 23 procent, a także odnotowano 18 procentowy spadek liczby zgłoszeń dotyczących zakłóceń porządku publicznego w nocy.

Źródło: PAP
Idź do oryginalnego materiału