Noc w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie. Rozprawy, wykłady i strefa dla dzieci

7 godzin temu

W piątek wieczorem, 23 maja 2025, w godzinach 18:00-22:00, Sąd Apelacyjny w Rzeszowie przy al. Józefa Piłsudskiego 28 otwiera swoje drzwi dla wszystkich zainteresowanych w ramach wyjątkowego wydarzenia "Noc Otwartych Sądów". To doskonała okazja, aby poznać od środka funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości i spotkać się z przedstawicielami różnych zawodów prawniczych.

Oficjalne otwarcie i główne atrakcje

Wydarzenie rozpocznie się punktualnie o godzinie 18:00 otwarciem budynku sądu dla zwiedzających. Kwadrans później, o 18:15, w sali kolumnowej nr 100 odbędzie się oficjalne otwarcie z udziałem Prezes Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie SSA Małgorzaty Moskwy oraz Wiceprezesa SSA Bogdana Ziemiańskiego.

Przez całe wydarzenie będzie możliwość zwiedzania sądu z przewodnikiem w kilkuosobowych grupach, obejmującego między innymi Biuro Podawcze, Biuro Obsługi Interesantów z Czytelnią akt, pokój dla osób zatrzymanych, sale rozpraw oraz gabinety prezesów.

Program w sali kolumnowej nr 100

18:30-18:50 - Wykład Prof. dr hab. Zbigniewa Ćwiąkalskiego na temat "Niesłuszne skazanie". Były minister sprawiedliwości i prokurator generalny, a także adwokat, odwoła się do prawdziwych przykładów spraw karnych, w których oskarżeni zostali niesłusznie skazani, w tym pomocy w wywalczeniu odszkodowania za niesłuszne skazanie zmarłemu Tomaszowi Komendzie.

19:00-19:45 - Dr Michał Skóra z Uniwersytetu Rzeszowskiego wygłosi wykład pt. "Sztuczna inteligencja a przyszłość zatrudnienia. Wyzwania dla współczesnego prawa pracy".

21:00-22:00 - Gość specjalny wieczoru, Sędzia Artur Lipiński znany z serialu "Sąd Rodzinny", opowie o strukturze sądownictwa, postępowaniach sądowych, zawodzie sędziego oraz ciekawostkach ze swojej pracy i spraw karnych. Będzie możliwość zadawania pytań i wykonania pamiątkowego zdjęcia.

Sala rozpraw karnej nr 213

18:30-19:15 - Studenci WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej przeprowadzą symulację rozprawy karnej w sprawie kierowania pojazdem pod wpływem środka odurzającego.

20:00-21:30 - Studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego zorganizują debatę oxfordzką na temat: "Czterodniowy tydzień pracy to przyszłość rynku pracy?". W jury debaty znajdą się prokurator Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie Maciej Jaskulski, Dziekan Rady OIRP w Rzeszowie r. pr. Aleksander Cisek oraz Wiceprezes Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie Sędzia Bogdan Ziemiański.

Sala rozpraw nr 227

18:15-18:45 - Radcowie prawni z OIRP w Rzeszowie przedstawią wykład warsztatowy "Prawa konsumenta - jak nie dać się oszukać. Świadomy konsument", omawiając podstawowe prawa konsumenckie, aktualne zagrożenia, bezpieczne zakupy w sieci oraz zasady reklamacji wadliwych towarów.

19:00-19:30 - Przedstawiciele RIN w Rzeszowie, notariusze Ryszard Szewczyk i Paweł Kilian, wygłoszą wykłady "Jak zostać notariuszem?" oraz "Zakres czynności notarialnych, czyli co można załatwić u notariusza".

20:00-20:30 - Przewodniczący RIK w Rzeszowie, komornik Jacek Wróbel, poprowadzi prezentację na temat "Elektroniczna licytacja z nieruchomości".

20:45 - Spotkanie z Sędzią Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie SSA Edytą Pietraszewską.

Sala rozpraw nr 229

18:15-18:45 - Prokurator PO w Rzeszowie Maciej Jaskulski wygłosi wykład "Zagrożenia przestępczością w życiu codziennym", poruszając zagadnienia związane z praktyczną wiedzą na temat zagrożeń przestępczością oraz działaniami profilaktycznymi.

19:00-19:30 - Adwokat/mediator Beata Woś z ORA w Rzeszowie przedstawi temat "Mediacje jako alternatywna metoda rozwiązywania sporów".

19:45-20:15 - Radcowie prawni z OIRP w Rzeszowie przeprowadzą wykład warsztatowy "Postępowanie spadkowe - zmiany w prawie spadkowym. Nowe zasady dziedziczenia oraz ustalania zachowku", omawiając nowe zasady dziedziczenia, zawężenie katalogu spadkobierców ustawowych oraz wprowadzenie nowych przesłanek niegodności dziedziczenia.

20:30 - Spotkanie z Sędzią Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie Kazimierzem Rusinem.

Dodatkowe atrakcje

Przez całe wydarzenie na sali kolumnowej nr 100 obecni będą przedstawiciele Policji i Zakładu Karnego w Rzeszowie, prezentujący różnego rodzaju umundurowanie i wyposażenie funkcjonariuszy, w tym kamizelki, kajdanki, kaski oraz środki przymusu bezpośredniego. Pokażą również, czym zajmuje się Policja w laboratorium kryminalistycznym.

Studenci WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej zaprezentują warsztat kryminalistyczny, demonstrując metody zbierania dowodów, w tym odcisków palców. Obecna będzie także Uniwersytecka Poradnia Prawna Uniwersytetu Rzeszowskiego, a ratownicy medyczni przeprowadzą dla chętnych warsztat pierwszej pomocy.

Strefa prawnicza

Na wysokim parterze w prawym skrzydle budynku sądu zostanie urządzona specjalna strefa prawnicza ze stanowiskami przedstawicieli wszystkich zawodów prawniczych. Będzie można osobiście porozmawiać z reprezentantami Okręgowej Izby Radców Prawnych w Rzeszowie, Okręgowej Rady Adwokackiej w Rzeszowie, Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie, Rady Izby Notarialnej w Rzeszowie, Rady Izby Komorniczej w Rzeszowie oraz sędziami Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie.

Dodatkową atrakcją będzie możliwość obejrzenia i przymierzenia tóg różnych zawodów prawniczych, w tym specjalnych wersji mini dla dzieci. To wyjątkowa okazja, aby z bliska poznać świat prawa i wymiaru sprawiedliwości w przyjaznej, edukacyjnej atmosferze.

Idź do oryginalnego materiału