Niezwykłe zjawisko na niebie w ten weekend. Zobaczymy je gołym okiem

2 godzin temu
Zdjęcie: Niezwykłe zjawisko na niebie. | foto canva


Spadające gwiazdy w lipcu

Miłośnicy astronomii i nocnych wędrówek mogą już szykować koce i teleskopy. Zaczyna się bowiem jeden z najbardziej spektakularnych pokazów na niebie.

Mowa o Perseidach, czyli corocznym roju meteorów, który osiągnie swoje maksimum w nocy z 12 na 13 sierpnia. Jednak w tym roku, z uwagi na niekorzystną fazę Księżyca, warto spojrzeć w niebo nieco wcześniej.

Choć kulminacja zjawiska przypada na sierpień, już od 17 lipca można dostrzec na niebie pierwsze "spadające gwiazdy". A będzie na co popatrzeć – Perseidy potrafią zaoferować od 50 do choćby 100 meteorów na godzinę.

Tegoroczne maksimum przypadnie w nocy z 12 na 13 sierpnia, ale obserwacje może utrudnić niemal pełnia Księżyca i blask, który oświetli większą część nieba, skutecznie tłumiąc widoczność słabszych meteorów.

czytaj także: Liczy sobie ponad 270 lat. Jest wyjątkowy w skali Polski (ZDJĘCIA)

Dlatego astronomowie zalecają by obserwacje zacząć między 18 a 28 lipca, gdy niebo będzie ciemniejsze i bardziej sprzyjające.

Nie potrzeba teleskopów ani specjalistycznego sprzętu, wystarczy ciemne miejsce z dala od miejskich świateł, trochę cierpliwości i zadzieranie głowy ku niebu. Letnie noce to doskonały czas, by choć na chwilę zatrzymać się i spojrzeć w gwiazdy. Może przy okazji uda się wypowiedzieć życzenie, które spełni się wraz ze spadającą gwiazdą.

Perseidy (PER) to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską w dniach 17 lipca – 24 sierpnia. Maksimum roju obserwuje się pomiędzy 12 i 13 sierpnia. Rój związany jest z kometą 109P/Swift-Tuttle. Podczas okresu występowania roju radiant przemieszcza się przez gwiazdozbiory Kasjopei, Perseusza i Żyrafy (w maksimum aktywności znajduje się w pobliżu gwiazdy η Persei). Jego przeciętna aktywność w ostatnich latach wynosi około 100 ZHR.

Są one obserwowane od około 2000 lat, zaś najwcześniejsze informacje o obserwacjach pochodzą z Dalekiego Wschodu. Czasem nazywane są „łzami świętego Wawrzyńca”, co wiąże się z datą jego domniemanej męczeńskiej śmierci 10 sierpnia.

Rój widoczny jest od około połowy lipca każdego roku, ze szczytem aktywności pomiędzy 9 i 14 sierpnia. Zwykle najwięcej Perseidów obserwuje się w drugiej połowie nocy i nad ranem, ponieważ wówczas radiant znajduje się wystarczająco wysoko nad horyzontem.

Idź do oryginalnego materiału