Niemiecka partia rządząca chwali się sukcesem ws. migracji. "Jasny kurs"

3 godzin temu
Liczba nowych wniosków o azyl w Niemczech znacząco spadła – w czerwcu było ich o 59 proc. mniej niż rok wcześniej. Według CDU to efekt zaostrzonej polityki migracyjnej i dowód na skuteczność kursu obranego przez niemiecki rząd.


"Polityka Unii przynosi efekty – liczba wniosków azylowych spada. Jak podaje Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców (BAMF), w czerwcu 2025 roku liczba nowych wniosków o azyl spadła o 59 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem roku poprzedniego" – pochwaliło się we wtorek CDU.

Niemiecka partia rządząca chwali się sukcesem ws. migracji


"To dowód na to, iż rząd federalny kierowany przez CDU realizuje swoją politykę migracyjną z jasnym kursem. Zwrot w migracji okazał się skuteczny" – dodano.



Jak informowała w minioną sobotę gazeta "Welt am Sonntag" (WamS), powołując się na dotąd nieopublikowane dane Europejskiej Agencji ds. Azylu (EUAA), łącznie od 1 stycznia do 30 czerwca złożono w Niemczech 65 495 wniosków o azyl. Jest to spadek o 43 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej.

Oznacza to, iż po raz pierwszy od lat Niemcy nie są już europejskim liderem pod względem liczby wniosków o azyl w pierwszych sześciu miesiącach roku kalendarzowego.

Najwięcej Afgańczyków ubiega się o azyl w Niemczech


W tym okresie o ochronę ubiegało się 76 020 osób w Hiszpanii i 75 428 we Francji, na trzecim miejscu znalazły się Niemcy, następnie Włochy z 62 534 nioskami o azyl, Grecja z 27 718 i Belgia z 17 285 wnioskami. Na końcu listy znajdują się Węgry z 47 wnioskami o azyl, Słowacja z 84 oraz Litwa ze 152.

Według danych większość osób ubiegających się o azyl w Niemczech pochodziła z Afganistanu (22 proc.), Syrii (20 proc.) i Turcji (11 proc.). 3,1 proc. wnioskodawców – a tym samym piąta co do wielkości grupa w Niemczech – pochodziło z Rosji.

Dodajmy, iż także na granicy polsko-niemieckiej prowadzone są wzmożone kontrole, które mają na celu ograniczenie nielegalnej migracji i przemytu. Niemieckie i polskie służby sprawdzają wybrane pojazdy w strefie przygranicznej, a działania te są częścią szerszej strategii bezpieczeństwa.

Kontrole mają charakter wyrywkowy. kooperacja służb obu państw jest w tym zakresie intensyfikowana.

Idź do oryginalnego materiału