Nawet 5 tysięcy złotych kary! Za takie zachowanie na cmentarzu można otrzymać mandat

3 godzin temu

W najbliższy piątek będziemy obchodzić dzień Wszystkich Świętych, a większość Polaków tłumnie wybierze się na groby swoich bliskich. Na cmentarzach już zbiera się coraz więcej ludzi. Nieliczni jednak zdają sobie sprawę, iż pewne zachowania w tych miejscach są zabronione, a nieprzestrzeganie przepisów grozi surowymi karami finansowymi, a choćby pozbawieniem wolności

Fot. Pixabay

Jak co roku, 1 listopada na cmentarzach w całej Polsce pojawią się tłumy ludzi. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z faktu, iż w nekropoliach również obowiązują regulaminy oraz przepisy. Za nieprzestrzeganie ich natomiast grożą mandaty wynoszące choćby do 5000 złotych. Należy zauważyć, iż otrzymanie mandatu na cmentarzu nie należy do rzadkości.

Pierwszą zasadą jest zakaz wprowadzania zwierząt, w szczególności psów na teren nekropolii. Osoby, które zignorują ten przepis, mogą spodziewać się otrzymania mandatu. Najczęściej stosowane jest to w przypadku braku zachowania środków ostrożności, to znaczy trzymania psa na smyczy lub brak założonego kagańca. Kara grzywny należna za to przewinienie to od 20 zł do choćby 5000 zł. Wynika to z artykułu 166 Kodeksu wykroczeń. Natomiast w sytuacji gdy zwierzę zabrane na cmentarz ugryzie inną osobę z racji niezachowania środków ostrożności, właściciel może zostać ukarany ograniczeniem wolności.

Inną niedozwoloną czynnością za którą przewidziana jest kara grzywny w wysokości 500 złotych jest kradzież stroiszu, czyli gałązek iglaków. Przed 1 listopada leśnicy zwracają uwagę na plagę kradzieży w lasach. Są oni choćby zmuszeni barwić je specjalnym, trudno zmywalnym sprayem, aby gałązki nie zostały zabrane przez osoby, chcące wykonać stroik na grób mniejszym kosztem. Co roku w okolicach Wszystkich Świętych Lasy Państwowe przeprowadzają specjalną akcję pod hasłem „Stroisz” i wzmożone kontrole w lasach

Ponadto należy zwrócić uwagę również na Art. 141. Kodeksu wykroczeń. Przepis ten wskazuje na grzywnę w wysokości do 1500 złotych lub karę nagany w przypadku umieszczania w miejscu publicznym „nieprzyzwoite ogłoszenie, napis lub rysunek albo używa słów nieprzyzwoitych”. Natomiast za zakłócanie spokoju i porządku w miejscu publicznym (np. hałasowanie) przewiduje się karę do 5000 złotych. Tyle samo będzie trzeba zapłacić w przypadku wywołania zgorszenia na cmentarzu (np. odbycie stosunku płciowego). Z takie zachowanie grozi również kara ograniczenia wolności wynosząca od 5 do choćby 30 dni. Kolejnym zachowaniem podlegającym każe jest załatwienie swoich potrzeb fizjologicznych na terenie cmentarzy. W tym przypadku mowa nie tylko o karze grzywny do 1500 złotych, ale również karze nagany i ograniczeniu wolności z racji nieobyczajnego wybryku na terenie nekropolii. Ponadto w dzień Wszystkich Świętych na cmentarzach obecne będą patrole policji. Funkcjonariusze będą mieć przede wszystkim baczność na złodziei grobów. Jak mówi Art 262 Kodeksu karnego, w przypadku kradzieży z grobu złodziej podlega karze więzienia do 8 lat, natomiast minimalny wymiar kary wynosi 6 miesięcy.
Idź do oryginalnego materiału