Pracownicy Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu Chęcińskim skarżą się na obecną dyrektorkę instytucji. Wskazują m.in. na arogancję szefowej i nierówne traktowanie pracowników, które skutkują odejściami z pracy kolejnych osób. Kierująca instytucją odpiera zarzuty twierdząc, iż wszyscy mają równe prawa, a ci, którzy odchodzą zmienili „plany dalszego rozwoju zawodowego”.
RCNT w Podzamczu Chęcińskim to jednostka podległa władzom województwa świętokrzyskiego. W styczniu bieżącego roku pełniącą obowiązki dyrektora instytucji została Elżbieta Kwiecień-Ząbek, która w ostatnich latach była pracownikiem urzędu marszałkowskiego – pełniła funkcję zastępcy dyrektora departamentu rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, a następnie zastępcy dyrektora departamentu środowiska i gospodarki odpadami. Z kolei od 29 maja do 17 października 2024 roku pełniła obowiązki dyrektora Świętokrzyskiego Biura Rozwoju Regionalnego.
Styl pracy i rządzenia nowej szefowej instytucji wzbudza protest pracowników, którzy w ostatnich dniach wystosowali pismo do marszałek województwa świętokrzyskiego Renaty Janik z prośbą o interwencję.
– Jako wieloletni pracownicy RCNT obawiamy się o zapewnienie ciągłości pracy jednostki. Działania prowadzone przez obecną panią p.o. dyrektora są nieprzewidywalne, aroganckie, lekceważące, demotywujące pracowników i prowadzące do autodestrukcji. Od stycznia 2025r. atmosfera w pracy jest nie do zniesienia. Narastają konflikty pracownicze, które generuje pani dyrektor niesprawiedliwym i nierównym traktowaniem w zakresie wynagradzania, premiowania, przydzielania obowiązków i rozliczania z czasu pracy – czytamy w piśmie.
Pracownicy alarmują, iż od stycznia wiele osób przebywa na zwolnieniach lekarskich, dwie osoby zakończyły pracę, a kolejne cztery są w trakcie okresu wypowiedzenia.
– Narasta problem z zastępowalnością. Braki kadrowe próbuje sią łatać, podpisując umowy zlecenia za stawki godzinowe kilkakrotnie wyższe niż te, za jakie pracują pracownicy i jakie mają inni zleceniobiorcy. Taka sytuacja może skutkować tym, iż zagrożone będzie uzyskanie pozytywnej opinii audytowej Krajowego Centrum Bankowania Tkanek i Komórek, co będzie groziło zamknięciem Publicznego Banku – czytamy dalej.
Elżbieta Kwiecień-Ząbek zarzuty pracowników odpiera twierdząc, iż wszyscy mają równe prawa z tytułu wypełniania takich samych obowiązków. Zaznacza przy tym, iż wszelkie różnice w zarobkach wynikają z kwalifikacji zawodowych, innej odpowiedzialności lub zakresu obowiązku. Dyrektorka w piśmie skierowanym do naszej redakcji informuje, iż na 54 osoby zatrudnione w jednostce trzy przebywają na zwolnieniach lekarskich. Przyznaje, iż pięć umów niedługo wygaśnie, przy czym podkreśla iż „wbrew pomówieniom wynikają one z wypowiedzeń związanych ze zmianą planów dalszego rozwoju zawodowego”. Szefowa RCNT mówi, iż zawiera umowy cywilnoprawne, ale tłumaczy, iż mają one charakter doraźny i są podyktowane koniecznością, bo np. pracownicy nie mają wystarczających kompetencji lub uprawnień do wykonywania danych obowiązków.
– Pragnę zapewnić, iż przed zawarciem umowy zlecenia każdorazowo rozważane są możliwe przesunięcia pracowników lub zwiększenie zakresu obowiązków, a dopiero w przypadku braku takiej możliwości rozważane jest zawarcie umowy cywilnoprawnej – wyjaśnia. I podkreśla, iż dotychczas zawarła dwie takie umowy. Na pytanie Radia Kielce, czy przewiduje podjęcie działań, które poprawią atmosferę w pracy, dyrektorka odpowiada, iż „nie będzie komentować i odnosić się do nieprawdziwych rewelacji”.
Co z zastrzeżeniami pracowników zamierzają zrobić władze województwa świętokrzyskiego? O komentarz poprosiliśmy marszałek Renatę Janik, która skierowała nas do wicemarszałka Marka Bogusławskiego odpowiedzialnego za służbę zdrowia w regionie. Ostatecznie odpowiedź otrzymaliśmy na piśmie od Przemysława Chruściela, rzecznika urzędu marszałkowskiego.
– Naszym priorytetem jest zapewnienie bezpiecznego, etycznego i profesjonalnego środowiska pracy we wszystkich jednostkach pozostających pod nadzorem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Dlatego mogę zapewnić, iż przyjrzymy się tej sprawie uważnie, uwzględniając wszelkie dostępne informacje i stanowiska stron. W razie potwierdzenia zgłaszanych przez pracowników okoliczności zostaną wyciągnięte odpowiednie wnioski i podjęte stosowne działania – czytamy.
Jednocześnie rzecznik informuje, iż nie posiada informacji, by podczas pracy w urzędzie marszałkowskim kierowano wobec Elżbiety Kwiecień-Ząbek jakiekolwiek skargi, a obecną sytuację kadrową w RCNT władze województwa uważają za „dobrą”. Stan zatrudnienia pozwala na utrzymanie ciągłości wykonywania zadań statutowych jednostki.
Jak już informowaliśmy, władze województwa świętokrzyskiego rozpoczęły procedurę konkursową na dyrektora RCNT. Pod koniec kwietnia odbyło się pierwsze posiedzenie, drugie zaplanowane jest na 29 maja. Wśród 6 kandydatów na to stanowisko jest także Elżbieta Kwiecień-Ząbek.