ŚWIAT: Mjanma ogłosiła stan wyjątkowy w sześciu stanach po najpotężniejszym trzęsieniu ziemi w historii kraju. Wstrząs o magnitudzie 7,7 uszkodził infrastrukturę i spowodował przerwy w dostawie prądu i internetu, utrudniając akcję ratunkową. Szpitale są przepełnione, brakuje krwi, a ranni są leczeni na ulicach. Czerwony Krzyż i WHO wysyłają pomoc, a organizacje międzynarodowe apelują o umożliwienie dostępu humanitarnego. Sejsmolodzy określili trzęsienie jako „najsilniejsze w czasach nowożytnych”, porównując je do kataklizmu z 1946 roku.
ŚWIAT: Bilans ofiar trzęsienia ziemi w Mjanmie rośnie – według danych przekazanych przez wojskową juntę zginęło co najmniej 838 osób, z czego 694 w Mandalaj. Ponad 1,6 tys. osób zostało rannych, a 68 uznaje się za zaginione. Trwa akcja ratunkowa, a liczba ofiar może dalej rosnąć.
ŚWIAT: Wiceprezydent USA J.D. Vance odwiedził Grenlandię, krytykując Danię za brak inwestycji i wsparcia dla mieszkańców wyspy. Wezwał do przejęcia przez USA inicjatywy w Arktyce i zasugerował, iż Grenlandia powinna rozważyć niepodległość i współpracę z USA. Vance podkreślił strategiczne znaczenie regionu i skrytykował Duńczyków za zbyt małe zaangażowanie w bezpieczeństwo. Prezydent Trump w wywiadzie podtrzymał zainteresowanie Grenlandią, zaznaczając, iż USA „nie mogą się bez niej obejść”, choć podkreślił dobre relacje z Danią.
ŚWIAT: W wyniku rosyjskiego ataku dronowego na Dniepr zginęły cztery osoby, a co najmniej 19 zostało rannych. Ukraińska obrona zestrzeliła większość z ponad 20 dronów, jednak część uderzyła w miasto, powodując pożary i zniszczenia. Uszkodzone zostały wieżowce, domy prywatne i infrastruktura miejska. Ogień wybuchł m.in. w kompleksie restauracyjnym. realizowane są działania ratunkowe i porządkowe.
ŚWIAT: Sudańska armia przejęła strategiczną zaporę Dżabal Aulia, ostatni most łączący Chartum z południem, dotąd kontrolowany przez bojowników RSF. Most był zablokowany pojazdami wywożącymi łupy ze stolicy. Walki toczą się przez cały czas na zachodnim brzegu zapory. Armia ogłosiła, iż stany Chartum, Biały Nil i Al-Dżazira są wolne od milicji. Trwająca od dwóch lat wojna domowa pochłonęła dziesiątki tysięcy ofiar i zmusiła do ucieczki ponad 12 mln osób, powodując katastrofę humanitarną na niespotykaną skalę.
POLSKA: Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wezwała na przesłuchanie Ewę Wrzosek i Jarosława Kaczyńskiego w sprawie śmierci Barbary Skrzypek. Przesłuchani zostaną też pełnomocnicy Geralda Birgfellnera oraz bliscy zmarłej. Skrzypek, świadek w śledztwie dotyczącym spółki Srebrna i tzw. „dwóch wież”, zmarła trzy dni po przesłuchaniu. PiS łączy jej śmierć ze stresem i brakiem udziału pełnomocnika w przesłuchaniu. Prokuratura bada sprawę pod kątem nieumyślnego spowodowania śmierci. Przesłuchania ruszą na początku kwietnia.
POLSKA: Najwyższa Izba Kontroli ujawniła milionowe straty spółek nadzorowanych przez KOWR i skierowała trzy zawiadomienia do prokuratury. Kontrola wykazała niegospodarność, brak analiz i nieskuteczny nadzór właścicielski. Trzy spółki – RSSI, KSOW Polowoc i TIBE – postawiono w stan likwidacji. Największe straty (166 mln zł) wygenerowała RSSI. W latach 2020–2023 łączna strata wszystkich spółek KOWR wzrosła do 167,9 mln zł. NIK zaapelowała o analizę przepisów umożliwiających KOWR inwestowanie w spółki i zwiększenie nadzoru nad ich działalnością.
ŚLĄSKIE: Starszy brygadier Damian Legierski został oficjalnie powołany na stanowisko Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. Uroczystość odbyła się w Katowicach, gdzie symbolicznie przekazano sztandar i złożono meldunek. Legierski służbę rozpoczął w 1994 roku, wcześniej pełnił m.in. funkcję Komendanta Powiatowego w Cieszynie oraz Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego. Wojewoda Marek Wójcik podkreślił jego doświadczenie i kwalifikacje.
ŚLĄSKIE: Zarządy Huty Pokój Profile, Huty Pokój Konstrukcje i Węglokoks S.A. podpisały umowę restrukturyzacyjną, która ma poprawić kondycję finansową spółek i uprościć zarządzanie w Grupie Węglokoks. Plan zakłada m.in. oddłużenie firm, przekazanie zbędnych aktywów do Węglokoksu, inwestycje w infrastrukturę oraz konsolidację HPP i HPK. Nie przewidziano zwolnień grupowych. niedługo ma zostać podpisana podobna umowa z Hutą Pokój S.A., a wdrażanie planu rozpocznie się w najbliższych tygodniach.
ŚLĄSKIE: W nocy z 29 na 30 marca nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni – o godz. 2:00 zegary przestawimy na 3:00. W tym czasie w trasie będzie pociąg Kolei Śląskich nr 44150 z Częstochowy do Tarnowskich Gór. Mimo zmiany czasu, skład dotrze bez opóźnień – o 3:08 czasu letniego. Uwaga dla pasażerów pociągu 44152 z odjazdem o 3:02 czasu letniego (czyli 2:02 zimowego) – Koleje Śląskie podstawią skład wcześniej, aby uniknąć problemów związanych ze zmianą czasu.