Ministerstwo Sprawiedliwości chce wyjaśnień ws. „sprawie Kamilka”

radiogorzow.pl 4 dni temu
Zdjęcie: foto: freepik


Wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz zwróciła się do Prokuratury Krajowej o wyjaśnienia w „sprawie Kamilka”. Chodzi o decyzję Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, która umorzyła w środę postępowanie dotyczące niedopełnienia obowiązków przez instytucje w związku z maltretowaniem i śmiercią 8-letniego Kamila z Częstochowy w 2023 roku.

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz jest odpowiedzialna w resorcie sprawiedliwości za obszar ochrony dzieci przed krzywdzeniem. Wiceministra spotkała się z przedstawicielami Prokuratury Krajowej.

Ministerstwo nie ukrywa, iż jest zaskoczone decyzją gdańskiej prokuratury. Prokuratura Krajowa zapowiedziała dzisiaj, iż umorzone postępowanie zostanie przeanalizowane przez Departament Postępowania Przygotowawczego PK.

„Jestem zdeterminowana, żeby stworzyć w Polsce system skuteczny ochrony dzieci. Prokuratorzy odgrywają w tej kwestii również swoją istotną rolę”

– skomentowała wiceministra Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.

W spotkaniu z Prokuraturą Krajową uczestniczył także adwokat Grzegorz Wrona, przewodniczący ministerialnego Zespołu ds. Analizy Zdarzeń, w których dziecko poniosło śmierć lub doznało trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Powołany w kwietniu 2024 roku zespół ma badać skuteczność instytucji i służb, mających chronić dzieci. Zespół przygotował już swój pierwszy raport – dotyczący właśnie sprawy Kamila z Częstochowy. Dokument zostanie opublikowany pod koniec lutego. Zespół ds. Analizy Zdarzeń ma pomóc w stworzeniu skutecznego systemu ochrony dzieci.

„Kiedy powoływałam Zespół ds. Analizy Zdarzeń, mówiłam, iż jako państwo nie możemy sobie pozwolić na to, żeby nie wyciągać wniosków z takich tragedii jak śmierć Kamilka z Częstochowy. Do tej pory nie było w Polsce mechanizmu samo naprawy państwa – powołanie Zespołu jest zmianą filozofii myślenia o odpowiedzialności państwa; diagnoza i rekomendacje mają zapewnić uszczelnianie przepisów na bieżąco, aż do zapewnienia maksymalnego poziomu ochrony dzieci przed przemocą”

– mówi wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.

Jeszcze w listopadzie zeszłego roku, podczas konferencji UNICEF Zuzanna Rudzińska-Bluszcz zobowiązała się w imieniu Polski do wprowadzenia systemu monitorowania losów dziecka krzywdzonego, który umożliwiłby szybką i skuteczną pomoc.

Jak informuje Ministerstwo Sprawiedliwości, realizowane są międzyresortowe prace nad opracowaniem systemu, a jednym z jego elementów będzie zdigitalizowana Niebieska Karta.

Idź do oryginalnego materiału