Mieszkanki Milanówka oszukane metodą „na policjanta”

1 tydzień temu

Jednego dnia do milanowskiego komisariatu policji wpłynęły dwa zgłoszenia o oszustwach dokonanych metodą „na policjanta”. Ofiarami były dwie starsze mieszkanki Milanówka.

– Oszuści podali się za policjantów z Warszawy, którzy rozpracowują grupy przestępcze i nakłonili je do przekazania im swoich oszczędności. W jednym przypadku 85–latka w swoim domu przekazała pieniądze osobie podającej się za policjanta, w drugim 75-latka wyniosła pieniądze w opakowaniu do wskazanego pojemnika na odpady – relacjonuje proceder asp. sztab. Katarzyna Zych z KOmendy Powiatowej Policji w Grodzisku Mazowieckim. Jedna kobieta straciła prawie 100 tys. zł, druga – 45 tys. zł.

Policja przez cały czas ostrzega przed oszustami. Jak się przed nimi uchronić?
1. Po odebraniu telefonu od osoby podającej się za policjanta zawsze należy sprawdzić, czy przekazane przez dzwoniącego informacje są prawdziwe – w tym celu trzeba zadzwonić do najbliższej jednostki Policji, ale wcześniej należy rozłączyć poprzednią rozmowę lub skorzystać z innego aparatu telefonicznego. Policjanci nigdy telefonicznie nie przekazują informacji o prowadzonych przez siebie akcjach i każdy taki przypadek może świadczyć o próbie oszustwa. Nie ufaj rozmówcy!
2. Nigdy nie należy przekazywać pieniędzy nieznanej osobie (nawet, gdy przedstawia się jako policjant), ani nie zostawiać ich w różnych wskazanych miejscach – policjanci nigdy o to nie proszą, tak działają oszuści.
3. O kontakcie z podejrzaną osobą przedstawiającą się jako policjant i próbującym wyłudzić pieniądze natychmiast należy powiadomić najbliższą jednostkę Policji – można to zrobić pod czynnym całą dobę numerem alarmowym 112.
4. O próbie oszustwa, wciąż aktualnym zagrożeniu i sposobach działania przęstępców jak najczęściej trzeba rozmawiać z członkami rodziny, znajomymi i sąsiadami, zwłaszcza w starszym wieku, mieszkającymi samotnie i nie korzystającymi z internetu.

Idź do oryginalnego materiału