Ta grupa liczy tylko 38 funkcjonariuszy. Są pierwsi tam, gdzie występuje największe niebezpieczeństwo

3 godzin temu

W strukturze Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu funkcjonuje Nieetatowa Grupa Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego. Czym zajmują się funkcjonariusze?

W skład tej grupy wchodzą funkcjonariusze z różnych komórek i jednostek organizacyjnych KMP w Poznaniu, którzy przeszli specjalistyczne szkolenie w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Zespół liczy 38 policjantów oraz 2 psy służbowe, wyszkolone do wykrywania materiałów wybuchowych. Jak podano, od początku 2024 roku interweniowali już ponad 107 razy, zabezpieczając między innymi wizyty VIP-ów oraz przeprowadzając zarówno kontrole prewencyjne, jak i alarmowe.

"Policjanci NGRMP realizują zadania związane z rozpoznawaniem i wykrywaniem materiałów oraz urządzeń wybuchowych. Są perfekcyjnie wyszkoleni i opanowani. Stają na ochotnika w pierwszej linii reagowania na zdarzenia związane z zagrożeniem wybuchowym. Działają również w miejscach, gdzie ujawniono niewybuchy z czasów II wojny światowej. Uczestniczą w zabezpieczaniu wizyt osób objętych ochroną Służby Ochrony Państwa, sprawdzając miejsca ich czasowego pobytu oraz kontrolując osoby uczestniczące w tych wydarzeniach" - informuje sierż. sztab. Anna Klój z poznańskiej policji.

"W skład Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego wchodzą policjanci z różnych pionów służbowych, którzy posiadają odpowiednie predyspozycje fizyczne i psychiczne oraz dobrowolnie zgłaszają chęć uczestnictwa w działaniach grupy. Są to funkcjonariusze z dodatkowymi kwalifikacjami i uprawnieniami, w tym: nieetatowi pirotechnicy, instruktorzy strzelania, technik interwencji, instruktorzy sztuk walki, technicy wysokościowi, płetwonurkowie, spadochroniarze, a także przeszkoleni w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej oraz przewodnicy psów służbowych" - dodaje.

Funkcjonariusze są zawsze pierwsi na miejscu, gdzie pojawia się zagrożenie.

Idź do oryginalnego materiału