Mieszkańcy Bydgoszczy stracili 650 tysięcy złotych. Zostali oszukani przez cyberprzestępców

2 dni temu

Mieszkańcy Bydgoszczy stracili 650 tysięcy złotych. Bydgoszczanie uwierzyli w wizję błyskawicznego zysku z inwestycji w kryptowaluty i przekazali cyberprzestępcom swoje oszczędności.

Policjanci z Bydgoszczy po raz kolejny ostrzegają przed oszustami, którzy pod pozorem legalnych inwestycji wyłudzają ogromne kwoty. Tym razem na celowniku przestępców znalazła się 43-letnia kobieta z bydgoskich Wyżyn oraz 52-letni mieszkaniec Szwederowa. Łącznie stracili oni aż 650 tysięcy złotych, które miały pracować na wirtualnej giełdzie.

W obu przypadkach mechanizm działania oszustów był podobny – kontakt za pośrednictwem komunikatora internetowego, wiarygodnie brzmiące propozycje inwestycji i fałszywe obietnice dużych zysków w krótkim czasie.

Mieszkanka Wyżyn zaufała osobie, która przedstawiła się jej jako doradca inwestycyjny. W ciągu niespełna dwóch miesięcy, od lutego do końca marca 2025 roku, wykonała kilka przelewów na konto rzekomej platformy handlu kryptowalutami. Kobieta straciła łącznie 450 tysięcy złotych. Gdy mimo zapewnień nie odzyskała zainwestowanych pieniędzy, zorientowała się, iż padła ofiarą oszustwa i dopiero 14 kwietnia (poniedziałek) zgłosiła sprawę na policję.

Podobny finał miała historia 52-letniego bydgoszczanina, który za pośrednictwem portalu internetowego poznał kobietę, która po czasie przekazała mu kontakt do osoby zajmującej się, jak twierdziła, profesjonalnym doradztwem inwestycyjnym.

Mężczyzna uwierzył, iż ma do czynienia z ekspertką i przelał na wskazane konto 200 tysięcy złotych. Gdy nie doczekał się ani zysków, ani zwrotu kapitału, dopiero wtedy zrozumiał, iż został oszukany. Zgłosił ten fakt policjantom 15 kwietnia (wtorek).

Policja przypomina, iż przestępcy potrafią stworzyć bardzo wiarygodne strony internetowe, często podszywają się pod znane firmy inwestycyjne czy brokerów giełdowych. Dlatego warto pamiętać, aby nigdy nie instalować nieznanych aplikacji na urządzeniach, nie udostępniać nikomu danych do logowania do bankowości, nie autoryzować operacji, których nie wykonujemy samodzielnie i przede wszystkim nie wierzyć w szybkie i pewne zyski!

Idź do oryginalnego materiału