Polska Policja, w ramach przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej, przeprowadziła największą w historii operację skierowaną przeciwko przestępczości pedofilskiej w Internecie. Operacja „FEVER”, zorganizowana przez Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) we współpracy z Komendą Główną Policji (KGP), zakończyła się zatrzymaniem aż 166 osób, w tym 98 na terenie Polski.
Współpraca międzynarodowa na niespotykaną skalę
Operacja „FEVER” była wspierana przez Europol oraz J-CAT, a do współpracy zaproszono 12 państw europejskich, w tym Danię, Niemcy, Szwecję i Hiszpanię. W działaniach uczestniczyły również agencje międzynarodowe, takie jak FBI, HSI czy Narodowe Centrum Dzieci Zaginionych i Wykorzystywanych (NCMEC). Polska Policja, we współpracy z prokuratorami z całego kraju, koordynowała działania, które objęły swoim zasięgiem także Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone.
Skala działań w Polsce
Na terenie Polski w operacji uczestniczyło niemal 600 policjantów, którzy przeprowadzili 159 przeszukań w różnych regionach kraju. W ich trakcie zabezpieczono ponad 1700 urządzeń i nośników danych, zawierających łącznie ponad 520 tysięcy plików o charakterze pedofilskim. Wśród zatrzymanych znaleźli się nie tylko osoby produkujące i rozpowszechniające nielegalne materiały, ale także bliscy ofiar oraz osoby zaufania publicznego.
„Kidflix” – zamknięcie globalnej platformy pedofilskiej
Jednym z kluczowych elementów operacji była akcja „Kidflix”, realizowana wspólnie z niemiecką policją. Zamknięto jedną z największych na świecie platform streamingowych, na której znajdowało się aż 72 tysiące filmów o charakterze pedofilskim. Platforma ta miała około 1,8 miliona użytkowników na całym świecie. Dzięki współpracy CBZC z niemieckimi i holenderskimi służbami udało się zidentyfikować i zatrzymać użytkowników aktywnie korzystających z serwisu.
Sukces w walce z cyberprzestępczością
Operacja „FEVER” to dowód na skuteczność i profesjonalizm polskiej Policji w walce z przestępczością pedofilską. Dzięki współpracy międzynarodowej oraz zaangażowaniu setek funkcjonariuszy udało się uderzyć w struktury przestępcze o globalnym zasięgu. Zatrzymani usłyszeli zarzuty posiadania, rozpowszechniania i produkcji treści pedofilskich, za co grozi im choćby do 15 lat więzienia.
Polska Policja po raz kolejny pokazała, iż w walce z cyberprzestępczością nie ma granic, a międzynarodowa kooperacja jest kluczem do zapewnienia bezpieczeństwa najmłodszym.