Ponad 5300 ton toksycznych odpadów, 54 miliony złotych strat i 8 osób z zarzutami, w tym kobieta kierująca przestępczą strukturą – śląscy policjanci zakończyli jedno z najbardziej wstrząsających śledztw w ostatnich latach. Mafia śmieciowa przez dwa lata zarabiała na truciźnie, zostawiając śmiertelne odpady na terenie województwa śląskiego i łódzkiego.
Trujące odpady porzucone w pięciu lokalizacjach
Między grudniem 2020 a końcem 2022 roku członkowie mafii śmieciowej zajmowali się nielegalnym obrotem niebezpiecznymi odpadami, ich transportem i porzucaniem w miejscach, które nie były do tego przystosowane. Często były to hale magazynowe bez zabezpieczeń albo tereny na uboczu, w sąsiedztwie domów i firm.
Po badaniach ujawniono, iż odpady zawierały substancje rakotwórcze, toksyczne, żrące i drażniące, mogące realnie zagrażać zdrowiu i życiu okolicznych mieszkańców.
Przestępstwo za przestępstwem
Śledztwo, prowadzone przez policjantów z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach, zakończyło się skierowaniem aktu oskarżenia przeciwko 8 osobom. Prokuratura Regionalna w Katowicach zarzuciła im 16 przestępstw, w tym:
- porzucanie odpadów w warunkach zagrażających ludziom i środowisku,
- nielegalny obrót substancjami niebezpiecznymi,
- działalność w zorganizowanej grupie przestępczej,
- oszustwa na szkodę towarzystw leasingowych.
Wśród oskarżonych liderka mafii
Na czele grupy przestępczej stała kobieta w wieku 54 lat, która nadzorowała transport, fikcyjne dokumenty i wybór lokalizacji pod dzikie wysypiska. To ona kierowała działaniami pozostałych członków – mężczyzn w wieku od 29 do 53 lat. Sąd, na wniosek prokuratury, zastosował tymczasowy areszt wobec 7 podejrzanych. Ostatni odpowie z wolnej stopy, ale również grozi mu surowa kara.
Trucizna w zamian za zyski – kara do 15 lat więzienia
Podejrzani uczynili z przestępstwa stałe źródło dochodu. Działali z pełną świadomością konsekwencji, stawiając zysk ponad zdrowie tysięcy ludzi. Koszt utylizacji porzuconych substancji to aż 54 miliony złotych – rachunek, który może ostatecznie ponieść społeczeństwo. Za popełnione czyny oskarżonym grozi do 15 lat więzienia.
🛑 Nie bądź obojętny! jeżeli widzisz podejrzane transporty, beczki z chemikaliami w opuszczonych halach lub magazyny pełne dziwnych substancji – reaguj. Każde zgłoszenie może uratować zdrowie Twoje i Twoich bliskich.