Likwidacja Radia Kielce zgodna z prawem

3 godzin temu
Zdjęcie: foto: radio kielce


Rada nadzorcza przegrała proces, który wytoczyła spółce Polskie Radio Kielce S.A. w likwidacji. We wtorek w Sądzie Okręgowym w Kielcach zapadł wyrok w tej sprawie.

Jak wyjaśnia mecenas Joanna Mazurkiewicz, pełnomocnik Spółki, sprawa odbyła się z powództwa Rady Nadzorczej Radia Kielce.

– Rada nadzorcza domagała się unieważnienia, ewentualnie uchylenia uchwał nadzwyczajnego walnego zgromadzenia Spółki, które reprezentuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 29 grudnia 2023 roku, dotyczących odwołania ówczesnego zarządu Radia Kielce, rozwiązania Spółki i w konsekwencji postawienia jej w stan likwidacji oraz ustanowienia likwidatora Spółki – wyjaśnia.

Dodajmy, iż wówczas w rozgłośni kieleckiej, podobnie jak w pozostałych rozgłośniach regionalnych został nim prawnik Paweł Kusak. Dopiero później Bartłomiej Sienkiewicz, ówczesny minister kultury powołał dla każdej spółki innego likwidatora. W Kielcach został nim mecenas Paweł Gągorowski.

Sąd Okręgowy w Kielcach we wtorek oddalił powództwo w zakresie tych trzech uchwał.

Zgodnie z wyrokiem sądu, odwołanie zarządu i postawienie Radia Kielce w stan likwidacji są zgodne z przepisami obowiązującego prawa. Sąd nie przychylił się także do zarzutów stawianych przez członków rady nadzorczej, iż minister złamał dobre obyczaje, bo nie poinformował i nie zaprosił na walne zgromadzenie rady nadzorczej radia, Rady Mediów Narodowych i ówczesnego prezesa Radia Kielce – mówi mecenas Mazurkiewicz.

Jak dodaje, sąd uzasadniał, iż minister kultury w ramach swoich uprawnień właścicielskich ma prawo do rozwiązania spółki bez względu na jej sytuację finansową, bo taki argument, iż Radio Kielce było w dobrej kondycji finansowej, więc nie było powodu do likwidacji, także padało ze strony rady nadzorczej.

Wyrok sądu nie jest prawomocny.

Rada Nadzorcza Radia Kielce może złożyć apelację. Czy tak się stanie? Przewodniczący Tadeusz Żmuda w rozmowie z nami powiedział, iż nie będą komentowali wyroku do czasu zapoznania się z jego uzasadnieniem.

Podobne jak w Kielcach, procesy z powództwa rad nadzorczych toczą się w wielu innych regionalnych rozgłośniach.

Warto dodać, iż spółki radiowe publicznych mediów, Polskie Radio, Telewizja Polska oraz Polska Agencja Prasowa zostały postawione w stan likwidacji po tym, jak prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę okołobudżetową, w której zapisane były środki na finansowanie mediów publicznych w 2024 roku.

W czasie rządów PiS, w ostatnich latach właśnie w taki sposób, z budżetu państwa były przekazywane pieniądze na media.

Zródło: Radio Kielce

Idź do oryginalnego materiału