Skarga Afgańczyków do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Chodzi o polską granicę

2 godzin temu

W 2021 roku 32 obywateli Afganistanu próbowało przedostać się do Polski przez granicę z Białorusią. Zostali zatrzymani. Teraz do Wielka Izba ETPC pochyli się nad tą sprawą. - W niektórych przypadkach (odsyłanie do Białorusi – red.) dotyczy osób, które formalnie poprosiły o azyl na terytorium Polski - wskazał w opublikowanym komentarzy Komisarz Praw Człowieka RE Michael O'Flaherty.

Wielka Izba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) zacznie w lutym 2025 roku rozpatrywać skargi związane z praktyką tzw. pushbacków bez indywidualnej oceny wniosków o azyl na granicy polsko-białoruskiej. Komentarz w tej sprawie opublikował we wtorek Komisarz Praw Człowieka Rady Europy Michael O'Flaherty.

- W niektórych przypadkach (odsyłanie do Białorusi – red.) dotyczy osób, które formalnie poprosiły o azyl na terytorium Polski. Niektóre osoby, które zażądały ochrony międzynarodowej w Polsce, zostały zawrócone na Białoruś i podjęły liczne dalsze próby przedostania się do Polski - głosi komentarz.

Skarga na polskie działania wobec migrantów. Chodzi o sprawę sprzed trzech lat

O'Flaherty ocenił, iż migrantom uniemożliwia się złożenie wniosku o azyl, utrzymuje się także problem z faktycznym dostępem do procedury ochrony międzynarodowej. Przekazał ponadto, iż organizacje społeczne otrzymały w pierwszym półroczu 2024 roku prawie 4 tys. próśb o pomoc humanitarną na granicy.

ZOBACZ: Rządowa strategia migracyjna. Odsłoniono wszystkie karty

"Rola, jaką odgrywa Białoruś w kierowaniu osób ubiegających się o azyl na granice państw członkowskich Rady Europy (...) została dobrze udokumentowana" - zaznacza O'Flaherty i dodaje, iż "sytuacje, gdy państwa kierowały bądź manipulowały przepływem imigrantów bądź ubiegających się o azyl na granice państw członkowskich RE istniały przez wiele lat".

Skarga do ETPC dotyczy 32 obywateli Afganistanu, którzy w 2021 roku przekroczyli granicę polsko-białoruską i zostali zatrzymani przez polskie służby, które uniemożliwiły im opuszczenie terenu przygranicznego.

WIDEO: Niemcy odeślą do Polski migrantów? Rzecznik MSZ: Nie ma takich obaw
Idź do oryginalnego materiału