
Źródło: KPP w Opolu
54-letni mieszkaniec powiatu głubczyckiego stracił blisko 90 tysięcy złotych, chcąc zarobić podczas inwestycji w kryptowaluty. Skuszony rekomendacjami wykorzystującymi wizerunek znanego polityka, kliknął na portalu społecznościowym w formularz zgłoszeniowy. Przez jakiś czas wykonywał polecenia fałszywego analityka finansowego, co doprowadziło go do zaciągnięcia kredytów i starty pieniędzy. Apelujemy o ostrożność i zdrowy rozsądek.
Do głubczyckiej komendy zgłosił się 54-letni mężczyzna, który padł ofiarą oszustów. Z relacji pokrzywdzonego wynikało, iż na jednym z portali społecznościowych trafił na ogłoszenie reklamowane z wizerunkiem znanego polityka, promujące inwestycje dla osób 50+. Po kliknięciu w link mężczyzna został przekierowany do formularza zgłoszeniowego, gdzie podał swoje dane. Już następnego dnia skontaktowała się z nim kobieta, przedstawiająca się jako analityk finansowy. Oszustka zalecała zainstalować dodatkowe aplikacje, wszystko po to, aby sprawnie przeprowadzić 54-latka przez proces rejestracji.
Mieszkaniec powiatu głubczyckiego nieświadomy tego, co się wydarzy, wykonywał posłusznie polecenia przydzielonego doradcy wierząc, iż inwestuje i osiąga zyski. Zaciągnął choćby kredyt w wysokości 40 tys. zł., by móc przez cały czas grać na giełdzie i inwestować w kryptowaluty. Zapewniany przez fałszywego maklera giełdowego, iż jego środki są całkowicie bezpieczne i brak jest możliwości ich utraty, mężczyzna podekscytowany szybkim zyskiem zaciągnął kolejny kredyt.
W momencie, kiedy pokrzywdzony oświadczył rzekomemu maklerowi giełdowemu, iż chce wypłacić zarobione środki pojawiły się problemy. Dopiero wówczas 54-latek zorientował się, iż padł ofiarą oszustów i zgłosił sprawę na Policję informując, iż został oszukany łącznie na blisko 90 tys. zł.
Policja apeluje: Apelujemy o ostrożność i rozwagę podczas jakichkolwiek transakcji w sieci. Inwestowanie przez Internet zyskuje na popularności. Bez wychodzenia z domu możemy dziś handlować akcjami czy lokować środki w kryptowaluty. Niestety, rosnące zainteresowanie tego typu działalnością przyciąga również oszustów. Wykorzystując fałszywe strony internetowe i techniki manipulacyjne, przestępcy podszywają się pod brokerów finansowych i obiecują ogromne zyski.