Ładunek wybuchowy w hotelu, skażona woda, pożar w okolicy zbiorników z gazem oraz zakładnik

reporter-ntr.pl 1 miesiąc temu

Na pocztę elektroniczną Hotelu Ossa wpływa wiadomość o podłożeniu ładunku wybuchowego. Za chwilę na recepcje dzwoni mężczyzna, który informuje o tym, iż w budynku jest bomba oraz została zatruta woda pitna. Rozpoczyna się wyścig z czasem. Do akcji wkraczają odpowiednie służby. Na szczęście to tylko scenariusz ćwiczeń dowódczo-sztabowych, jakie przeprowadzili policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Rawie Mazowieckiej przy współpracy z innymi służbami. Ich celem było doskonalenie umiejętności współdziałania w sytuacji kryzysowej.

16 października 2024 roku na terenie Hotelu Ossa odbyły się ćwiczenia dowódczo-sztabowe pod kryptonimem „Ossa 2024”. Celem tego przedsięwzięcia jest praktyczne sprawdzenie procedur w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej, doskonalenie współpracy z innymi służbami oraz podjęcie skutecznych działań w przypadku podłożenia ładunku wybuchowego, skażenia wody czy pożaru na terenie tak rozległego hotelu. Założenie ćwiczeń było bardzo realistyczne. O godzinie 11.00 pracownicy recepcji otrzymują wiadomość e-mailową o podłożeniu ładunku wybuchowego. Następnie dzwoni mężczyzna, który informuje, iż woda pitna została skażona. Na holu pracownicy zauważają leżący plecak, który nie jest własnością ani pensjonariuszy ani personelu.

Rozpoczyna się wyścig z czasem. Pracownicy hotelu powiadamiają odpowiednie służby, jednocześnie w obawie o zdrowie i życie pensjonariuszy i pracowników rozpoczynają ewakuację kilkudziesięciu osób. Na miejsce zdarzenia przybywają służby: Policja, Straż Pożarna, Państwowa Inspekcja Sanitarno-Epidemiologiczna. Pierwszy ma miejsce przyjeżdża patrol z bialskiego komisariatu, który na bramie wjazdowej zauważa skrępowanego pracownika ochrony oraz dokonuje wstępnego rozpoznania terenu oraz zabezpieczenia i izolacji zagrożonego miejsca. Zadaniem policjantów z drogówki jest zabezpieczenie terenu przed dostępem postronnych osób i dbanie o drożność ciągów komunikacyjnych. Na miejsce zostają skierowani funkcjonariusze z grupy minersko-pirotechnicznej, których zadaniem jest sprawdzenie budynku pod kątem pirotechnicznym. Pakunek okazuje się bezpieczny, czynności rozpoczynają policjanci wydziału dochodzeniowo-śledczego. Do działań zostają skierowani funkcjonariusze z Wydziału Prewencji w Rawie Mazowieckiej, którzy sprawdzają i zabezpieczają teren działań. W tym czasie strażacy wchodzą na teren hotelu aby sprawdzić pomieszczenia pod kątem osób wymagający pomocy. Zostają zwabieni do toalet pod pretekstem udzielenia niezbędnej pomocy poszkodowanym, tam jeden z nich zostaje zakładnikiem. Sprawca użył przedmiotu przypominającego broń i grozi zabiciem. Policjanci Wydziału Kryminalnego przystępują do negocjacji z agresorem. Mężczyzna zostaje obezwładniony i zatrzymany przez policjantów. W tym samym czasie funkcjonariusze straży pożarnej ewakuują dwie osoby z najwyższej kondygnacji obiektu przy pomocy podnośnika, poszukują osoby poszkodowanej w zadymionej piwnicy oraz zabezpieczają zbiorniki gazowe przed wybuchem. Pracownicy Państwowej Inspekcji-Sanitarnej pobierają próbki wody do dalszych badań pod kątem skażenia.

Celem przeprowadzonych działań było usprawnienie praktycznych umiejętności związanych z rozwiązywaniem sytuacji kryzysowej. Policjanci doskonalili umiejętności współdziałania z funkcjonariuszami innych służb. Była to także dobra okazja do wymiany doświadczeń między uczestnikami ćwiczenia. Wnioski i uwagi z przeprowadzonych działań stanowić będą cenny materiał dydaktyczny.

Idź do oryginalnego materiału