Kryptowaluty o wartości ponad 64 tys. złotych zlicytowane

bstok.pl 6 godzin temu
Zdjęcie: Kryptowaluty o wartości ponad 64 tys. złotych zlicytowane


Kryptowaluty o wartości ponad 64 tys. złotych zlicytowane
Data publikacji 22.07.2025

Policjanci Zarządu w Białymstoku wspólnie z prokuratorem z Prokuratury Okręgowej w Łomży przeprowadzili profesjonalną i zgodną z obowiązującymi przepisami, licytację kryptowalut zabezpieczonych w ramach prowadzonego śledztwa dotyczącego zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej wielu oszustw internetowych. Wirtualne waluty będą mogły być przekazane części pokrzywdzonym na etapie postępowania sądowego.

W październiku ub. r. informowaliśmy o rozbiciu przez funkcjonariuszy Zarządu w Białymstoku CBZC, dwóch zorganizowanych grup przestępczych, z których jedna zajmowała się udostępnianiem cyberprzestępcom z całej Polski infrastruktury informatycznej, umożliwiającej dokonywanie oszustw przez podsyłanie linków do fałszywych ogłoszeń sprzedaży sprzętu elektronicznego, a druga oszukiwała, wysyłając wiadomości od rzekomych członków rodziny z prośbą o zapłatę zaległych rachunków:


26 osób usłyszało 224 zarzuty karne za kierowanie i udział w grupie przestępczej


W ramach wykonywanych czynności służbowych policjanci ujawnili, iż jeden z głównych podejrzanych posiada różne jednostki walut wirtualnych, Tether, BNB i Polygon (MATIC). Środki te postanowieniem prokuratora zostały zabezpieczone. Czynności techniczne związane z zabezpieczeniem procesowym wspomnianych kryptowalut, przeprowadzili eksperci z białostockiego zarządu cyberbiura.


W wyniku dalszych czynności procesowych w śledztwie, zmierzających do umożliwienia zwrotu odzyskanych pieniędzy pokrzywdzonym, zaszła potrzeba zamiany zabezpieczonych kryptowalut na polską walutę.


W tym celu w Urzędzie Skarbowym w Łomży odbyła się licytacja wirtualnych środków, których ostateczna cena osiągnęła wartość ponad 64 tys. zł.


Policjanci z Zarządu w Białymstoku udzielili wsparcia merytorycznego i technicznego podczas wypłaty wylicytowanej kwoty zwycięzcy licytacji oraz transferu pieniędzy z portfela prokuratury na portfel nabywcy-zwycięzcy licytacji, co potwierdza doskonałą znajomość i wiedzę funkcjonariuszy realizujących te czynności, a także profesjonalizm prokuratora.


Licytacja zabezpieczonych kryptowalut oraz ich wcześniejsze zabezpieczanie od podejrzanych, to kolejne przykłady na realną walkę z cyberprzestępcami i odzyskiwanie środków utraconych przez pokrzywdzonych w wyniku działalności grup przestępczych.













Źródło: Policja Podlaska

Idź do oryginalnego materiału