Kluczowe decyzje w Afganistanie: Wstępna ocena angeli Merkel

plotkosfera.pl 4 dni temu
Zdjęcie: Kluczowe decyzje w Afganistanie: Wstępna ocena angeli Merkel


Wśród ostatnich świadków zeznających przed komisją śledczą Bundestagu ds. Afganistanu znalazła się była kanclerz Niemiec, Angela Merkel. Podczas swojego wystąpienia, Merkel oceniła, iż wycofanie Bundeswehry z Afganistanu w 2021 roku było udane, jednak na innych polach Zachód poniósł porażkę.

Długa misja Bundeswehry

Bundeswehra przebywała w Afganistanie przez prawie 20 lat, z czego 16 lat przypadało na czas rządów Angeli Merkel. W tym czasie, wojska niemieckie współpracowały z siłami międzynarodowymi, aby udaremnić ataki terrorystyczne i pomóc w stabilizacji kraju. Jednakże, 15 sierpnia 2021 roku, Talibowie przejęli całkowitą kontrolę nad Afganistanem, zdobywając Kabulu.

Uzasadniona nadzieja

Merkel stwierdziła, iż udział Niemiec w misji wojskowej w Afganistanie był potrzebny, ponieważ istniała „uzasadniona nadzieja”, iż nie będą planowane kolejne ataki terrorystyczne z Afganistanu. Jednakże, jeżeli chodzi o pozostałe cele, takie jak praworządność i prawa kobiet, „my, społeczność międzynarodowa, musimy przyznać, iż ponieśliśmy porażkę” – przyznała Merkel.

Lekcja z Afganistanu

Zapytana o główną lekcję z misji w Afganistanie, Merkel ostrzegła przed wyznaczaniem zbyt dużych celów za granicą. „Trzeba być bardzo, bardzo ostrożnym, próbując z zewnątrz wpływać na drogę innego kraju” – powiedziała. Ta wypowiedź podsumowuje doświadczenia Niemiec związane z misją w Afganistanie, gdzie cele były zbyt ambitne, a ich realizacja nie była możliwa w krótkim czasie.

Komisja śledcza

Komisja śledcza ds. Afganistanu ma za zadanie wyjaśnić okoliczności ewakuacji wojskowej z Kabulu w sierpniu 2021 roku. Koncentruje się również na pytaniu, czy afgańscy pracownicy niemieckich organizacji byli narażeni na ryzyko z powodu błędnej oceny sytuacji w zakresie bezpieczeństwa i czy należało wcześniej poczynić przygotowania do ich ochrony lub wyjazdu.

Wnioski

Wypowiedź Angeli Merkel przed komisją śledczą ds. Afganistanu pokazuje, iż Zachód powinien wyciągnąć wnioski z doświadczeń związanych z misją w Afganistanie. Należy być bardziej ostrożnym, wyznaczając cele za granicą, i niezwykle starannie oceniać sytuację w zakresie bezpieczeństwa. Powinno to pomóc w uniknięciu podobnych porażek w przyszłości.

Dane liczbowe

* 20 lat – czas, przez który Bundeswehra przebywała w Afganistanie
* 16 lat – czas, przez który trwała misja Bundeswehry w Afganistanie podczas rządów Angeli Merkel
* 15 sierpnia 2021 roku – data, kiedy Talibowie przejęli całkowitą kontrolę nad Afganistanem

Źródła:

* Tagesschau, „Angela Merkel przed komisją śledczą ds. Afganistanu”
* Deutsche Welle, „Afganistan: Angela Merkel przed komisją śledczą”
* BBC News, „Afghanistan: Taliban take Kabul, president flees”

Idź do oryginalnego materiału