Keir Starmer odwiedził Auschwitz – wizyta premiera Wielkiej Brytanii w Miejscu Pamięci

oswiecimonline.pl 5 godzin temu

Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer odwiedził 17 stycznia Muzeum Auschwitz-Birkenau. Towarzyszyła mu żona Victoria. Podczas wizyty oddali hołd ofiarom niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Gości powitał dyrektor muzeum, dr Piotr M. A. Cywiński.

foto: Wojciech Grabowski

Auschwitz-Birkenau to symbol największej tragedii XX wieku. Podczas II wojny światowej zamordowano tam ponad milion osób, głównie Żydów. Wizyta Starmera miała na celu przypomnienie znaczenia pamięci o Holokauście oraz podkreślenie konieczności walki z antysemityzmem i wszelkimi formami nienawiści.

Zwiedzanie ekspozycji w Auschwitz

Blok 4 – dowody Zagłady

Premier i jego małżonka zwiedzili część muzealnej ekspozycji. W bloku 4, poświęconym eksterminacji Żydów, zobaczyli m.in. puszki po Cyklonie B – gazie, którym Niemcy mordowali więźniów. Wystawa obejmuje również włosy obcięte kobietom po zamordowaniu w komorach gazowych – jeden z najbardziej przejmujących dowodów Holokaustu.

Blok 5 – osobiste przedmioty ofiar

W bloku 5 znajdują się przedmioty zrabowane więźniom. Wśród nich buty, walizki, dziecięce ubranka, okulary oraz żydowskie szaty modlitewne. To ciche, ale niezwykle wymowne świadectwa tragedii tych, którzy nigdy nie opuścili obozu.

Ściana Straceń – miejsce egzekucji

Na dziedzińcu bloku 11 znajduje się Ściana Straceń, gdzie Niemcy rozstrzeliwali więźniów. Keir Starmer wraz z żoną złożyli tam wieniec, oddając hołd wszystkim zamordowanym.

foto: Wojciech Grabowski

Księga Imion i pamięć o ofiarach

W bloku 27 premier odwiedził ekspozycję poświęconą Szoa. Szczególne wrażenie wywarła na nim Księga Imion – monumentalna dokumentacja zawierająca ponad 4 miliony nazwisk ofiar Holokaustu.

W muzealnej księdze pamiątkowej Keir Starmer napisał:

„Prawda, którą tu dziś zobaczyłem, pozostanie ze mną do końca życia. Tak samo jak moja determinacja, by bronić tej prawdy, walczyć z trucizną antysemityzmu i nienawiści we wszystkich jej formach i zrobić wszystko, co w mojej mocy, aby „nigdy więcej” oznaczało to, co mówi i co musi naprawdę oznaczać: nigdy więcej”.

foto: Wojciech Grabowski

Auschwitz II-Birkenau – tragiczne świadectwo Zagłady

Rampa kolejowa – miejsce selekcji

W drugiej części wizyty goście udali się do Auschwitz II-Birkenau. To tam niemieccy lekarze przeprowadzali selekcję nowo przybyłych więźniów – decydując, kto trafi do pracy, a kto zostanie zamordowany w komorach gazowych.

Ruiny krematorium III – milczący świadek historii

Starmer zobaczył także ruiny krematorium III – miejsca masowej eksterminacji Żydów i innych ofiar nazistowskiego terroru. Wraz z małżonką zapalili znicz przy pomniku upamiętniającym ofiary obozu.

foto: Wojciech Grabowski

Brytyjskie wsparcie dla Fundacji Auschwitz-Birkenau

Według danych z systemu rezerwacji visit.auschwitz.org, od początku 2024 roku muzeum odwiedziło już co najmniej 98 tysięcy Brytyjczyków.

Wielka Brytania od lat wspiera działania Fundacji Auschwitz-Birkenau. W ramach Kapitału Wieczystego kraj przeznaczył na ten cel 3,1 miliona funtów. Fundusze te mają na celu konserwację historycznych obiektów oraz edukację przyszłych pokoleń na temat Holokaustu.

Pamięć o Holokauście – przesłanie na przyszłość

Wizyta premiera Wielkiej Brytanii w Auschwitz-Birkenau to istotny symbol. W czasach rosnących napięć społecznych i politycznych podkreśla, jak istotna jest edukacja historyczna oraz walka z antysemityzmem i mową nienawiści.

Auschwitz nie jest tylko miejscem pamięci – to przestroga dla przyszłych pokoleń. Słowa „nigdy więcej” muszą oznaczać realne działania na rzecz budowania świata wolnego od nienawiści.

Idź do oryginalnego materiału