Każdego dnia w Polsce życie odbiera sobie 15 osób

bialyorzel24.com 2 miesięcy temu

Każdego dnia w Polsce życie odbiera sobie 15 osób, 12 z nich to mężczyźni – powiedziała PAP suicydolog dr Halszka Witkowska. Presja społeczna, samotność, nieumiejętność proszenia o pomoc – to niektóre czynniki prowadzące do dramatów; wiedza i wrażliwość otoczenia mogą im zapobiec.

Suicydolog dr Halszka Witkowska. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

10 września obchodzony jest Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Jego celem jest zwiększenie świadomości społecznej o problemie samobójstw i wsparcie dla osób, u których pojawiają się myśli samobójcze.

PAP zapytała dr Halszkę Witkowską, suicydologa, ekspertkę Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, pomysłodawczynię i koordynatorkę serwisu edukacyjno-pomocowego „Życie warte jest rozmowy”, o to, kto najczęściej targa się na swoje życie.

W Polsce więcej osób popełnia samobójstwa, niż ginie w wypadkach drogowych. Każdego dnia w Polsce życie odbiera sobie 15 osób, a prawie 300 podejmuje takie próby.

„Jeżeli chodzi o samobójstwo, to mówimy o tzw. męskiej sprawie, bo każdego dnia na 15 samobójstw w Polsce 12 popełniają mężczyźni” – powiedziała ekspertka. Jak wskazała, oni o wiele częściej odbierają sobie życie, natomiast próby samobójcze są domeną kobiet.

„W suicydologii mówi się, iż próba samobójcza to chęć nawiązania kontaktu. Taki ostatni krzyk o pomoc, natomiast samobójstwo to ostateczne zerwanie ze wspólnotą” – wskazała Witkowska.

Podała, iż od lat psychologowie i suicydolodzy zastanawiają się, dlaczego to właśnie mężczyźni częściej odbierają sobie życie. Jej zdaniem, takim powodem jest przede wszystkim trudność w zwróceniu się o pomoc.

„Mężczyźni rzadziej sięgają po pomoc psychologiczną, trudniej im przyznać się do tego, iż tej pomocy potrzebują. Dużo rzadziej także niż kobiety rozmawiają o emocjach, nie pozwalają sobie na te emocje, ale też my, społeczeństwo, nie pozwalamy im na ich pokazywanie” – zauważyła.

Przypomniała, iż cały czas pokutuje powiedzenie, iż chłopaki nie płaczą. „Nie tak dawno miałam okazję rozmawiać z mężczyzną, który przy mnie płakał i wycierając łzy z oczu powtarzał: ja nie płaczę” – podała przykład.

Halszka Witkowska oceniła także, iż mężczyźni odczuwają ogromną presję społeczną. Z jednej strony mówi się, iż powinni dobrze zarabiać, utrzymywać dom, być odpowiedzialni, z drugiej strony mają być czułymi ojcami, którzy mają czas na wychowywanie dzieci, a do tego jeszcze czas na żonę i na to, żeby z nią wychodzić do kina. Dodatkowo powinni o siebie zadbać fizycznie, chodzić na siłownię i dobrze się ubierać.

„Często słyszę od mężczyzn, którzy piszą także do serwisu Życie warte jest rozmowy +ja muszę zacisnąć zęby, ja muszę wytrzymać+. Zresztą, choćby w listach pożegnalnych, które po sobie zostawiają, także odnoszą się do tego, iż nie są w stanie już podołać wyzwaniom, iż nie mogą wytrzymać tej sytuacji, która ich otacza, iż czują się beznadziejni, bo nie spełnili swojej roli” – powiedziała suicydolog.

Przypomniała, iż w ramach serwisu Życie warte jest rozmowy, informują o tym, iż samobójstwo jest męską sprawą. Poświęcili całą kampanię temu problemowi, której towarzyszył spot społeczny z udziałem Michała Czerneckiego, aktora.

„Chcielibyśmy też dotrzeć do środowiska FAME MMA, poprosić, aby zawodnicy, którzy albo mierzyli się z takim problemami, albo mieli je w rodzinie, przekazali innym, iż wołanie i prośba o pomoc także jest męską sprawą. Szukamy wsparcia w różnych środowiskach, aby przełamać to tabu” – przyznała Witkowska.

10 września br. odbędzie się VII edycja kampanii społecznej Życie Warte Jest Rozmowy. Konferencja pod hasłem: Wygraj życie! odbędzie się w Centrum Nauki Kopernik przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20 w Warszawie. Początek o godz. 10.00, uczestnictwo jest bezpłatne, ale trzeba się wcześniej zarejestrować na stronie Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom 2024 – Życie warte jest rozmowy (zwjr.pl). Patronat nad wydarzeniem objęli: Rzecznik Praw Obywatelskich, Minister Zdrowia, Ministerstwo Edukacji i Rzecznik Praw Dziecka.

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom zostało zainicjowane w 2003 r. przez Międzynarodowe Towarzystwo Zapobiegania Samobójstwom (IASP) we współpracy z Światową Organizacją Zdrowia (WHO) i Światową Federacją Zdrowia Psychicznego (WFMH). W Polsce Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom organizowany jest od 2018 roku przez Polskie Towarzystwo Suicydologiczne w ramach kampanii społecznej „Życie warte jest rozmowy”.

Serwis www.zwjr.pl prowadzi ogólnopolską, bezpłatną i anonimową pomoc dla osób w kryzysie samobójczym, bliskich którzy chcą pomóc, oraz dla osób w żałobie.

Osoby potrzebujące pomocy osoby w kryzysie emocjonalnym mogą ją uzyskać pod całodobowym numerem telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży: 116-111 lub w całodobowym Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym: 800-702-222

Osoby dorosłe potrzebujące pomocy po stracie bliskich mogą uzyskać wsparcie pod numerem telefonu 800-108-108, czynnym od poniedziałku do piątku od 14.00 do 20.00.

Dzieci i młodzież w żałobie mogą uzyskać wsparcie pod numerem telefonu 800-111-123, czynnym od poniedziałku do piątku od 12.00 do 18.00.W razie zagrożenia życia należy dzwonić pod numer 112.

Mira Suchodolska/PAP

Idź do oryginalnego materiału