Niespełnione wciąż przez MSWiA postulaty sprawiły, iż w Polsce trwa protest służb mundurowych. W Kamieniu Pomorskim taką akcję prowadzą m.in. strażacy, na których to wozach oraz Komendzie możemy dostrzec flagi oraz banery informujące o prowadzeniu tego typu działań.
Strażacy mają kilka ważnych postulatów w sprawie ich służby, które wciąż nie są rozpatrywane przez stronę rządową, zrobiono wręcz krok w tył, bo wciąż brak propozycji konkretnych rozwiązań prawnych. W związku opracowano konkretny plan działania nad akcją protestacyjną wśród strażaków.
Związkowcy piszą, iż żądają od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji podjęcia konkretnych działań, są to:
- Wzrost uposażeń funkcjonariuszy służb podległych MSWIA o 15% od 1 stycznia 2025 roku.
- Wdrożenie świadczenia mieszkaniowego dla funkcjonariuszy służb podległych MSWIA w wysokości i na zasadach obowiązującymi w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej ze skutkiem od dnia 1 stycznia 2025 roku. Świadczenie mieszkaniowe musi zawierać odprawą mieszkaniową i mieć taki samą wysokość współczynnika świadczenia mieszkaniowego. Wprowadzane przepisy powinny także uwzględniać mechanizm waloryzacji tego świadczenia.
- Wprowadzenie do „Programu modernizacji na lata 2026-2029″ mechanizmu podwyżek uposażeń funkcjonariuszy służb podległych MSWIA.
- Dokonanie zmiany zasad naliczania emerytur dla funkcjonariuszy przyjętych do służby po 31 grudnia 2012 roku oraz finansowanie budżetu resortu spraw wewnętrznych i administracji w oparciu o wskaźnik PKB.
- Wprowadzenie płatnych nadgodzin dla funkcjonariuszy otrzymujących dodatek funkcyjny, uwzględniając wprowadzenie minimalnego poziomu dodatków np. służbowych dla pozostałych funkcjonariuszy.
- Włączenie przedstawicieli związków zawodowych do prac nad siatką płac.
- Dokonanie zmian w sposobie rozliczania czasu służby funkcjonariuszy skierowanych do szkół lub ośrodków szkolenia.
„Rola i znaczenie zadań realizowanych przez funkcjonariuszy służb podległych ministerstwu spraw wewnętrznych i administracji w zakresie bezpieczeństwa państwa i jego obywateli, szczególnie w obecnej sytuacji międzynarodowej w pełni uzasadniają niezwłoczne przyjęcie propozycji przedstawionych w trakcie prac Zespołu o postulaty związków zawodowych reprezentujących funkcjonariuszy Straży Granicznej, Policji i Państwowej Straży Pożarnej. Zaproponowany wzrost uposażeń funkcjonariuszy służb podległych ministerstwu spraw wewnętrznych i administracji w 2025 roku na poziomie 5% nie może być uznany jako wystarczający, ponieważ stanowi jedynie utrzymanie siły nabywczej w związku z inflacją. Ponadto jego wysokość nie ma czynnika motywacyjnego dla służących funkcjonariuszy jak i dla kandydatów do służby. Wprowadzenie świadczenia mieszkaniowego w służbach resortu spraw wewnętrznych i administracji na wzór rozwiązań funkcjonujących w Siłach Zbrojnych RP jest spełnieniem wieloletniego postulatu środowiska mundurowego. Jednak rozwiązania te muszą być takie same jak w Siłach Zbrojnych RP. Niedopuszczalne jest tworzenie połowicznego rozwiązania, które nie obejmuje odprawy mieszkaniowej i posiada inne współczynniki świadczenia mieszkaniowego. Nieakceptowalnym jest również brak elementu płacowego w nowo planowanej ustawie modernizacyjnej na lata 2026-2029. Tylko realne podwyżki w kolejnych latach, zagwarantowane ustawą modernizacyjną, mogłyby zniwelować zbyt niski wzrost uposażeń planowany w 2025 roku i zmotywować funkcjonariuszy do dalszego pełnienia służby w kolejnych latach. Zauważyć należy, iż we wszystkich poprzednich ustawach modernizacyjnych wzrost uposażeń był znaczącym elementem, dlatego też funkcjonariusze oczekiwali od obecnego kierownictwa resortu rozwiązań przynajmniej na tym samym poziomie.”.