Sprawa Katarzyny Owieczko-Chutko: Kobieta do marca 2020 r. przyjmowała pacjentów w jednej z przychodni w Nowej Soli. Wątpliwości co do wykształcenia Katarzyny Owieczko-Chutko zgłosiła w 2021 r. lubuskiemu oddziałowi NFZ jedna z osób, która odbywała wizyty w placówce. Kobieta miała przedstawić w przychodni dyplom jednej z uczelni, choć, jak ustalił NFZ, w gronie absolwentów tej uczelni nie figurowała osoba o takich danych. NFZ złożył zawiadomienie do prokuratury. Pacjenci, którzy odbywali wizyty u Katarzyny Owieczko, zostali objęci opieką psychologiczną. W 2023 r. Sąd Rejonowy w Zielonej Górze wydał zgodę na tymczasowe aresztowanie kobiety. Wystawiono list gończy.
REKLAMA
Ustalenia prokuratury: Jak informowali w ubiegłym roku śledczy, Katarzyna Owieczko-Chutko jest podejrzana o udzielenie blisko 20 tys. świadczeń psychologicznych zrealizowanych na rzecz 1657 osób. Szkodę z tego tytułu szacuje się na ponad 1 mln zł. "Ujawniono także, iż podejrzana wydawała osobom prywatnym podrobione dokumenty w szczególności na potrzeby orzekania w Powiatowym Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Nowej Soli, jak również posługiwała się sfałszowanymi dokumentami przed różnymi podmiotami we własnych sprawach" - czytamy. W październiku śledczy uzupełnili i zmienili zarzuty, w tej chwili obejmują one łącznie 46 czynów zabronionych.
Zobacz wideo Jak wygląda współczesna mafia? "Są bardzo agresywni"
Problem z tymczasowym aresztem: W związku z uzupełnieniem zarzutów prokuratura zwróciła się do sądu z ponownym wnioskiem o aresztowanie ukrywającej się kobiety. Wydawało się to formalnością, skoro podobna decyzja została wydana przez sąd dwa lata temu. W listopadzie ubiegłego roku Sąd Rejonowy w Zielonej Górze nie zgodził się jednak na tymczasowy areszt, uznając tym razem, iż Katarzyna Owieczko-Chutko się nie ukrywa. Decyzja była niezrozumiała, bo przecież od kilku lat nie doszło do zatrzymania kobiety. Władze Sądu Rejonowego zapytane przez Gazeta.pl o powody takiego, a nie innego orzeczenia, odmówiły w lutym komentarza. Istotne wątpliwości miał również Sąd Okręgowy w Zielonej Górze, który po zażaleniu złożonym przez prokuraturę uznał, iż tymczasowy areszt dla Katarzyny Owieczko-Chutko jest jednak konieczny.
Europejski Nakaz Aresztowania: Decyzja sądu otworzyła drogę prokuraturze do wystąpienia o Europejski Nakaz Aresztowania wobec Katarzyny Owieczko-Chutko. Śledczy nie wykluczają bowiem, iż może ukrywać się za granicą. Jak ustaliliśmy, decyzja sądu rzeczywiście w ostatnich tygodniach zapadła. Jak przekazał nam sędzia Bogumił Hoszowski z Sądu Okręgowego w Zielonej Górze, ENA został wydany 17 marca. "Postanowienie jest prawomocne" - poinformował nas rzecznik sądu.
Czytaj również: Prokuratura skontaktowała się z Interpolem. Chodzi o czerwoną notę za Marcinem RomanowskimŹródła: Gazeta.pl, gazetalubuska.pl, Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze, Baza poszukiwanych osób