Prelekcje, warsztaty, ale również spoty i teledyski mają przeciwdziałać różnym formom przemocy. To projekt „Świadomi i bezpieczni dzięki wiedzy” realizowany w ostatnich miesiącach przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Puławach.
Przemoc w różnej formie dociera do każdego
– Widzimy w swojej codziennej pracy, iż przemoc w różnej formie dociera tak naprawdę do każdego – mówi dyrektor puławskiego MOPS-u, Beata Wagner. – Problemy związane z przemocą to przede wszystkim brak dobrej komunikacji, brak chęci poznania innych osób, otwartości, brak zrozumienia indywidualności. To dotyczy każdej grupy społecznej. Nie możemy powiedzieć, iż dotyczy to tylko młodych ludzi. To dotyczy osób dorosłych, osób starszych, wzajemnych relacji w rodzinie, w grupach społecznych, w szkole, w klasie.
– W naszej szkole raczej nie występuje przemoc, w innych pewnie tak – mówi jeden z uczniów. – W innych domach funkcjonuje, u mnie się to jeszcze nie zdarzyło i liczę na to, iż się nie zdarzy. W szkole też tego nie doświadczam.
„Chcieliśmy zaproponować dobre rozwiązania”
– Szukaliśmy sposobu, żeby rozmawiać o przemocy, nie pokazując, iż komuś się udało i nie pokazując, co jest złe. Chcieliśmy zaproponować dobre rozwiązania – mówi Paweł Romański, terapeuta Centrum Terapii i Diagnozy Inicjatywa. – Poszliśmy w stronę relacji, pokazywania, iż te relacje nie są łatwe, iż trzeba się ich uczyć i te relacje są jakimś rozwiązaniem, wyjściem z różnych problemów, m.in. przemocy domowej. W ramach tej kampanii powstały dwa spoty. Jeden pokazujący wnuki z dziadkami, którzy wspólnie lepią pierogi, rozwiązują krzyżówki i próbują spędzać czas razem – to spoty emitowane w „emkach”. Drugi to taki minutowy spot, do którego wymyśliliśmy, iż zaprosimy jednego z wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Puławach – rapera, który o tych relacjach z doświadczenia wie naprawdę dużo.
– Myślę, iż forma spotu i sam utwór są bardzo dobrym sposobem dotarcia do młodych ludzi – mówi Beata Wagner. – Myślę, iż młodzi ludzie potrafią wyrażać się poprzez muzykę, słuchają muzyki i słyszą apel tego chłopca, iż dobre relacje są najważniejsze w życiu. Pozwalają wzrastać, znaleźć swoje miejsce i dają akceptację.
– Nasi wychowankowie są ofiarami przemocy psychicznej, fizycznej, ekonomicznej, seksualnej, ale nadto zaniedbania. Ale są także jej sprawcami – wskazuje Dawid Gutek, dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Puławach. – Nieletni podsądni są szczególnie związani z przemocą, dlatego też uczulamy ich rówieśników, ale także ich samych na to, iż wobec przemocy nie można przechodzić obojętnie.
– Tymi spotami celowaliśmy w różne grupy docelowe, ale myślę, iż ten minutowy hip-hopowy kawałek jest naprawdę dla wszystkich – dodaje Paweł Romański. – Zarówno młodzież znajdzie w nim coś dla siebie, żeby nie bać się mówić o swoich problemach i mówić: „Hej, tu jestem, popatrz na mnie, twoje zachowanie mnie rani, rozmawiaj ze mną, znajdź dla mnie czas”. I dla dorosłego, który mówi: „Słuchaj, o ile nie zajmę się swoim dzieckiem, to będę miał kiedyś problem”.
116 111 to telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Wsparcie można znaleźć także między innymi na stronie internetowej www.116111.pl.
ŁuG / opr. WM
Fot. pixabay.com