Incydent na wiecu Grzegorza Brauna. Są zarzuty

7 godzin temu
Zdjęcie: Incydent na wiecu Grzegorza Brauna. Są zarzuty


Jest akt oskarżenia wobec trzech mężczyzn, którzy uczestniczyli w zdjęciu flagi Ukrainy z budynku Urzędu Miasta Biała Podlaska. Do zdarzenia doszło podczas wiecu Grzegorza Brauna 30 kwietnia tego roku.

W ubiegłym tygodniu Prokurator Generalny skierował do Parlamentu Europejskiego wniosek o uchylenie immunitetu Grzegorzowi Braunowi. Dotyczy on między innymi kradzieży w kwietniu 2025 r. flagi Ukrainy z Urzędu Miasta Białej Podlaskiej.

– Zostały postawione zarzuty trzem innym osobom, które brały udział w tym incydencie – poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga, prokurator Karolina Staros. – Ten wniosek był poprzedzony przedstawieniem zarzutów wobec trzech innych osób. Pan Kacper L. usłyszał zarzut kradzieży zuchwałej, polegający na tym, iż fizycznie to on zdjął flagę z urzędu miasta. Natomiast później przekazał ją panu Grzegorzowi Braunowi. Adam P. i Jacek D. stanęli pod zarzutem pomocnictwa do tejże kradzieży zuchwałej. Oni pomogli w ten sposób, iż dostarczyli drabiny na miejsce zdarzenia i zabezpieczali pana Kacpra L., który fizycznie zdejmował flagę.

Całej trójce grozi od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Akt oskarżenia przeciwko europosłowi

A już dziś (23.07) Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko europosłowi Grzegorzowi Braunowi. Oskarżenie obejmuje siedem czynów.

Dotyczy m.in. wydarzeń z grudnia 2023 r., gdy w trakcie uroczystości w Sejmie Braun przy użyciu gaśnicy zgasił świece chanukowe. W ocenie prokuratury „Braun publicznie znieważył grupę ludności z powodu jej przynależności wyznaniowej, poprzez wypowiadanie słów: »tacy jak pani to wstyd, nie powinno was być« oraz złośliwe przeszkodzenie publicznemu wykonywaniu aktu religijnego zapalenia świec w świeczniku Chanuki i publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej”. Prokuratura zaznaczyła, iż czyn ten polegał na „zgaszeniu przy użyciu gaśnicy zapalonych świec w świeczniku Chanuki, czym obraził uczucia religijne wyznawców judaizmu”.

Ponadto Braun w związku z podjętą przez jedną z osób interwencją na rzecz ochrony porządku publicznego skierował wobec niej „strumień gaśnicy z substancją proszkową”, co – jak zaznaczono w komunikacie – spowodowało naruszenie jej nietykalności cielesnej oraz lekki uszczerbek na zdrowiu.

Zarzuty dotyczą też zdarzenia w Niemieckim Instytucie Historycznym z maja 2023 r., gdzie Braun uszkodził mienie i zablokował wykład prof. Jana Grabowskiego o Holokauście, a także incydentu ze stycznia 2023 r. w krakowskim sądzie, z którego Braun wyniósł ustawioną tam przez sędziów choinkę, po czym wrzucił ją do kosza.

Oskarżenie wobec Brauna odnosi się również do wydarzeń w budynku Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie, gdy w 2022 r. w czasie pandemii Braun wszedł do szpitala z grupą osób – żadna z nich nie miała maseczek – a następnie wtargnął na spotkanie dyrekcji placówki i zaatakował jej dyrektora, dr. Łukasza Szumowskiego. Prokurator ocenił, iż Braun dokonał naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego – dyrektora instytutu – podczas i w związku z pełnieniem przez niego obowiązków służbowych, a także stosując przemoc fizyczną w postaci szarpania go za ramię i odzież. Ponadto poprzez blokowanie przejścia Braun zmusił dyrektora do pozostania na miejscu zdarzenia. Akt oskarżenia wobec Brauna obejmuje także znieważenie dyrektora.

Postępowanie karne wobec Brauna umożliwiło uchylenie w maju 2025 roku przez Parlament Europejski immunitetu Brauna w tych sprawach.

JZ / Polska Agencja Prasowa / opr. WM / ToMa

Fot. PAP/Paweł Supernak

Idź do oryginalnego materiału