Hejnał Pilski. Maj 2025 r.

6 godzin temu

XIV Sesja Rady Miasta Piły odbyła się 29 kwietnia 2025 roku w Centrum Konferencyjnym Pilskiego TBS przy ul. Dąbrowskiego 8. Podczas obrad radni podjęli szereg uchwał dotyczących różnych aspektów funkcjonowania miasta m.in. projekt w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Piły w rejonie ulic Przemysłowej i Ceramicznej ,Projekt uchwały Rady Miasta Piły w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Piły – rejon północnego Gładyszewa czy Projekt uchwały w sprawie przekształcenia Publicznego Przedszkola nr 16 im. Czerwonego Kapturka w Pile poprzez zmianę siedziby.

Rada Miasta Piły przyjęła też nowy statut Muzeum Stanisława Staszica w Pile. Radni zapoznali się również ze stanem bezpieczeństwa za ubiegły rok takich służb mundurowych jak: policja, straż pożarna, straż miejska.

Oddajmy głos Radnym Koalicji Obywatelskiej:

Zdzisława KARPIŃSKA

Podlasie, Koszyce, Jadwiżyn

Podczas kwietniowej sesji Rada Miasta, jak co roku, przyjęła sprawozdania o stanie bezpieczeństwa w mieście. Składają je: Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, Prokuratura Rejonowa, Powiatowa Straż Pożarna, Komenda Powiatowa Policji, Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna oraz Straż Miejska. Każdy z mieszkańców może się dokładnie zapoznać ze sprawozdaniami, które są dostępne na stronie bip.pila.pl.

Chciałabym w tym miejscu podziękować wszystkim służbom za ich codzienną pracę, a szczególnie strażnikom Straży Miejskiej w Pile.

Tak dla przypomnienia, straż miejska to formacja, która ma na celu ochronę porządku publicznego na terenie gminy. W pilskim posterunku pracuje tylko 26 strażników, więc jak na sześćdziesięciotysięczne miasto, nie jest to dużo. Bardzo często słyszę narzekania mieszkańców na działalność naszej SM, jednakże trzeba mieć świadomość, iż strażnicy miejscy mogą wykonywać zadania ściśle określone ustawą.

Miasto podzielone jest na cztery rejony, w których sprawują nadzór konkretni strażnicy. Do ich zadań należy m. in. sprawdzanie schematy funkcjonowania punktów sprzedaży napojów alkoholowych, wyrobów tytoniowych i wszelkich wymaganych przepisami koncesji lub zezwoleń, systematyczne kontrolowanie stanu czystości i porządku w miejscach publicznych i na osiedlach, w tym stanu sanitarnego na terenie nieruchomości, jak i w miejscach gromadzenia odpadów, bezpieczeństwo, estetyka, czystość i stan sanitarny placów zabaw dla dzieci, a także utrzymanie zieleni, kontrole posesji prywatnych, zakładów pracy i obiektów użyteczności publicznej na terenie miasta, kontrole pod kątem np. spalania niedozwolonych odpadów w piecach, działania pomocowe osobom w kryzysie bezdomności, w tym systematyczna kontrola działek i innych miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne.

Ponadto pilska straż miejska, chyba jako jedyna w Polsce, prowadzi pilotażowy program tzw. PRZYCISK ŻYCIA, urządzenie wykorzystywane w sytuacji ewentualnego zagrożenia zdrowia i życia danej osoby. Jest to opaska na rękę, na której znajduje się przycisk, naciśnięcie go powoduje bezpośrednie połączenie z dyżurnym Straży Miejskiej w Pile. Urządzenie to wyposażone jest w GPS, dzięki temu dyżurny może określić dokładną lokalizację osoby, która potrzebuje pomocy. w tej chwili 150 mieszkańców miasta zaufało strażnikom, oddało klucze do swojego mieszkania i korzysta z niego, by w sytuacji krytycznej dla ich zdrowia i życia otrzymać natychmiastową pomoc. Program funkcjonuje w Pile od 2017 r.

Zadania, o których wyżej wspomniałam, to tylko ułamek tego, na czym skupia się praca Straży Miejskiej, ale widzimy, iż jest to bardzo szeroki wachlarz. Być może nie dla wszystkich działania strażników są widoczne, ale na pewno bardzo potrzebne.

Szanowni Czytelnicy, jeżeli widzicie w mieście jakieś zagrożenie bezpieczeństwa mieszkańców, coś co wzbudza wasz niepokój, gdzie potrzebna jest interwencja, czy to powalone drzewo, zniszczoną studzienkę kanalizacyjną, źle zaparkowany samochód, kopcące kominy, zwłaszcza w okresie grzewczym, zanieczyszczone ulice, czy przystanki dzwońcie do Straży Miejskiej na nr 986. Telefon działa całą dobę. jeżeli sprawa, którą zgłaszamy nie należy do kompetencji tej służby, to na pewno strażnicy uruchomią odpowiednie instytucje, aby problem rozwiązać. Warto zapamiętać ten numer, wpisać sobie do telefonu i korzystać z niego za każdym razem, a nie wypisywać na facebooku, iż coś złego się dzieje, a strażnicy nie reagują, bo to nie jest prawda. Reakcja jest natychmiastowa. Sprawdziłam to i działa.

Wioletta STALĘGA

Górne, Gładyszewo, Staszyce, Motylewo

Noc Muzeów to coroczne wydarzenie, podczas którego muzea i instytucje kultury otwierają swoje drzwi dla zwiedzających, często za darmo lub za symboliczną opłatą.

Noc Muzeów organizuje się po to, aby umożliwić szerszemu gronu ludzi, a zwłaszcza tym, którzy nie mają regularnych okazji do zwiedzania muzeów i galerii, bezpłatne i niecodzienne doświadczenie kultury. Dodatkowo, wydarzenie to ma na celu promocję danego muzeum, galerii i innych instytucji kultury, a także przyciągnięcie do nich nowych odwiedzających.

Noc Muzeów to impreza kulturalna, która już na stałe wpisała się w kalendarz majowych imprez w całej Polsce. Organizatorzy przygotowują także specjalne atrakcje np. koncerty, poczęstunki, warsztaty.

Przywędrowała do nas z Berlina, gdzie po raz pierwszy odbyła się w 1997 roku.

Pierwsza Noc Muzeów w Polsce odbyła się w 2003 roku w Muzeum Narodowym w Poznaniu, a w 2004 roku w Warszawie i Krakowie.

Najbliższa Noc Muzeów w naszym mieście Pile odbędzie się 17 maja 2025 roku w godzinach 16.00 do 24.00.

W Muzeum Stanisława Staszica w Pile przy ulicy Browarnej 18 tego będzie można zwiedzać wystawy stałe i czasowe, a także uczestniczyć w wykładach i degustacjach.

Inne atrakcje zapewnią także:

– Pilskie Muzeum Wojskowe przy ulicy Kołobrzeskiej

– Regionalne Centrum Kultury, które zaprasza na koncert – Park na Wyspie godzina 20.00 (wstęp wolny) Lato na Maxxa w oczekiwaniu na wakacje wystąpią: The Cuts, Modelki, Krzysztof Zalewski.

Do zobaczenia na szlakach sztuki.

Jan SZWEDZIŃSKI

Górne, Gładyszewo, Staszyce, Motylewo

W ogromnym zgiełku trwającej właśnie kampanii wyborczej mijają dwie rocznice. Obie wspomniane rocznice są związane z gigantem polskiej historii. Mam na myśli Józefa Piłsudskiego.

Pierwsza rocznica to 99 lat od przewrotu majowego. Druga to 90 rocznica śmierci Marszałka. Oba te wydarzenia miały ogromny wpływ na losy II RP. Przewrót majowy spowodował, iż II RP nie była krajem w pełni demokratycznym, co rzutowało później na niezbyt efektywne rządzenie państwem. Oczywiście trzeba uwzględnić wielki kryzys z lat 1929-1933, jednak wyznaczeni przez Piłsudskiego wojskowi, którzy do końca II RP byli u steru rządu radzili sobie różnie. Mimo swojego autorytaryzmu Marszałek cieszył się ogromnym autorytetem w międzywojennej Polsce. Słynne powiedzenie mówi, iż w dzień pogrzebu (18 maja 1935 r.) choćby złodzieje nie kradli. A mimo to poczynając od 1926 r. obozowi Piłsudskiego było coraz trudniej wygrywać wybory i trzeba było coraz bardziej naginać prawo i „skręcać” wybory, aby obóz sanacyjny mógł rządzić dalej. Końcem tego wszystkiego był obóz odosobnienia w Berezie Kartuskiej, który istniał do wybuchu wojny. Obrońcy Marszałka tłumaczą Go marnym stanem zdrowia, gdy ówczesny premier Leon Kozłowski uzyskał od Marszałka zgodę na ten haniebny dla Polski obóz (tak na marginesie Leon Kozłowski też dokonał żywota w maju 1944 r.).

Jak zatem ocenić Marszałka? Oto jest pytanie.

Marek ANDRUSZKIEWICZ

Górne, Gładyszewo, Staszyce, Motylewo

Magda Andruszkiewicz z kolejnym rekordem i zwycięstwami

Właśnie wróciliśmy z pierwszych zawodów międzynarodowych w okresie frame running w Wrocławiu.

Nasza pilanka Magdalena Andruszkiewicz startowała na 200 m – wygrała i jednocześnie pobiła własny rekord świata z ubiegłego roku poprawiając go o 17 setnych sekundy (35,38 s).

100 m – wygrała z czasem o 3 setne sekundy słabszym od własnego rekordu Europy z ubiegłego sezonu, czyli startu na MŚ w japońskim Kobe.

Najbliższy start w maju w szwajcarskim Nottwil, podczas światowego Grand Prix WPA.

Już teraz zapraszam do spotkania z radnymi w czerwcowym wydaniu Tętna Regionu.

M.M.

Idź do oryginalnego materiału