Hakerzy wiedzą, kto ma zastrzeżony PESEL. Liczba prób wyłudzeń kredytów rośnie drastycznie!

plotkosfera.pl 5 godzin temu
Zdjęcie: PESEL


Wyłudzenia kredytów stają się coraz poważniejszym problemem w Polsce, a hakerzy coraz częściej wykradają dane osobowe, w tym numery PESEL. Mogą one posłużyć do wyłudzania kredytów na niczego nieświadome osoby. Osoby, które zastrzegły swój PESEL, są bezpieczniejsze, ale pozostałe są narażone na poważne ryzyko. Z danych wynika, iż liczba prób takich wyłudzeń rośnie w zastraszającym tempie.

Hakerzy znają, kto ma zastrzeżony PESEL

Jak informują eksperci, hakerzy zdobywają informacje o tym, które PESEL-e są zastrzeżone, a które nie, i celują w te niezastrzeżone, próbując wyłudzać kredyty. choćby pracownicy banków są zdumieni skalą i precyzją tych działań. Jeden z doradców kredytowych z Bydgoszczy powiedział: „Zdarza się to prawie codziennie, iż klienci zgłaszają nam próby wyłudzeń na wykradziony PESEL. Hakerzy potrafią zdobyć informacje o zastrzeżeniu numeru PESEL i omijają te osoby, które mają go zabezpieczone.”

Coraz więcej prób wyłudzeń – statystyki alarmują

Dane Związku Banków Polskich (ZBP) pokazują, jak ogromna jest skala problemu. W drugim kwartale 2024 roku odnotowano aż 3 229 prób wyłudzeń kredytów, co stanowi wzrost o 5% w porównaniu do pierwszego kwartału. To oznacza, iż każdego dnia próbowano wyłudzić z polskich banków aż 875 tysięcy złotych. Jak poinformował Włodzimierz Kiciński, wiceprezes ZBP, „W pierwszych sześciu miesiącach 2024 roku poziom przestępczości przekroczył już wartość, którą kiedyś obserwowaliśmy przez cały rok”.

Jak zastrzec PESEL? To proste!

Aby zabezpieczyć się przed próbami wyłudzeń, każdy może łatwo zastrzec swój numer PESEL. Najprostszym i najszybszym sposobem jest skorzystanie z bezpłatnej usługi „Zastrzeż PESEL” dostępnej w aplikacji mObywatel 2.0. Proces jest prosty i intuicyjny – aplikacja prowadzi użytkownika krok po kroku. Dla osób mniej biegłych w korzystaniu z internetu, alternatywą jest zablokowanie PESEL-u w urzędzie gminy, w wydziale dowodów osobistych. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek, który można pobrać w internecie lub poprosić o wydrukowanie w urzędzie.

Co zrobić, jeżeli potrzebujesz odblokować PESEL?

Zastrzeżenie numeru PESEL chroni przed wyłudzeniami, ale nie blokuje innych czynności, takich jak zakupy na raty, wzięcie kredytu czy podpisanie umowy z operatorem telekomunikacyjnym. W takim przypadku można tymczasowo odblokować PESEL dzięki aplikacji mObywatel lub bezpośrednio w urzędzie gminy. Proces odblokowania i ponownego zastrzeżenia trwa zaledwie kilka minut.

Zastrzeżony PESEL nie przeszkadza w codziennym życiu

Zastrzeżenie numeru PESEL nie wpływa na wiele codziennych spraw, takich jak:

  • sprawy urzędowe (np. ślub, zameldowanie, wyrobienie dokumentów),
  • wizyty u lekarza, pobyt w szpitalu, wykupienie recept,
  • udział w wyborach,
  • ważność dokumentów takich jak dowód osobisty czy paszport,
  • podróżowanie, przekraczanie granic, kupowanie biletów,
  • czynności służbowe, np. podpisywanie umów w pracy.

Instytucje zobowiązane do weryfikacji numeru PESEL

Od 1 czerwca 2024 r., weryfikacja numerów PESEL stała się obowiązkowa dla wielu instytucji, co ma na celu walkę z wyłudzeniami. Dotyczy to m.in.:

  • banków,
  • firm pożyczkowych,
  • leasingodawców,
  • SKOK-ów,
  • notariuszy,
  • dostawców usług telekomunikacyjnych.

Rejestr zastrzeżonych numerów PESEL działa od listopada 2023 roku, a już 4,5 miliona Polaków zdecydowało się zablokować swoje numery, co skutecznie utrudnia próby wyłudzeń.

W obliczu coraz częstszych prób wyłudzeń na podstawie wykradzionych numerów PESEL, zastrzeżenie swojego numeru staje się jednym z najskuteczniejszych sposobów na ochronę przed przestępczością finansową. Dzięki rosnącej świadomości i dostępowi do prostych narzędzi, takich jak aplikacja mObywatel, Polacy mogą skutecznie bronić się przed hakerami. Warto działać zawczasu, aby nie paść ofiarą przestępców!

Idź do oryginalnego materiału