Górskie schroniska – najlepsze miejsca na nocleg

2 godzin temu
Zdjęcie: Górskie schroniska – najlepsze miejsca na nocleg


Podróże po górach to doskonała okazja na to, by nie tylko przełamywać swoje wewnętrzne bariery i rozkoszować się cudownymi widokami, ale także, by poznać nowe osoby i poczuć typowy górski klimat, który od zawsze obecny jest przede wszystkim w górskich schroniskach. Dlaczego warto przynajmniej raz w życiu zanocować w schronisku? Które schroniska są naszym zdaniem najlepsze? Czy zawsze możemy liczyć na możliwość noclegu w schronisku? Sprawdźmy to.

Schroniska górskie – zaciszne miejsce przyjazne wędrowcom

Bez względu na to, którego pasma górskiego nie wybierzemy, z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy liczyć na to, iż wytyczając szlak, będziemy mieli szansę na odwiedziny w przynajmniej jednym schronisku górskim. To zupełnie inne ekosystemy, które dzielą się specyficzną, jakże zapamiętałą atmosferą już po pierwszym kroku wewnątrz. W schroniskach górskich czas płynie jakby nieco wolniej, a na dodatek te bazy wypadowe zapewniają nam nie tylko miejsce na nocleg, ale także coraz bogatszą ofertę gastronomiczną. Schroniska to miejsce bezpieczne, które jednak również rządzą się swoimi prawami, dlatego chcąc umilić sobie i innym wędrowcom czas wolny od zdobywania kolejnych szczytów, zdecydowanie powinniśmy respektować te niepisane czasem zasady.

Najlepsze schroniska w Polsce

Które schroniska cieszą się największą popularnością w Polsce? Tutaj bezwzględnie królują bazy wypadowe w Tatrach, jednak popularność w wielu przypadkach wynika raczej z atrakcyjności szlaku i lokalizacji budynku. Bez wątpienia ciężko będzie nam doświadczyć pustek w schronisku pod Morskim Okiem lub w Dolinie Pięciu Stawów, jednak nie one w Tatrach są najbardziej klimatyczne. O ten laur walczy popularne schronisko w Dolinie Chochołowskiej i zdecydowanie najmniej uczęszczane w tym masywie Schronisko w Dolinie Roztoki. Będąc w Tatrach, koniecznie warto wytyczyć trasę, która uwzględni odwiedziny w obu obiektach.

Jednak nie samymi tatrami człowiek żyje! Podróżując na zachód, w stronę Gór Sowich, nie będziemy mogli ominąć schroniska PTTK Zygmuntówka, które wprawdzie nie jest zbyt duże, ale zapewnia prawdziwie domową atmosferę i doskonałe jedzenie. W Beskidach najlepiej wpaść do schroniska PTTK Rysianka, który oprócz standardowych kwater oferuje też możliwość rozbicia namiotu w bezpośrednim sąsiedztwie. Nie zapominajmy także o Bieszczadach i schronisku Pod Wysoką Połoniną, który jest od lat prowadzone przez osoby stworzone do opiekowania się ostoją wędrowców. To jednak tylko nieliczne punkty na liście – warto samemu odwiedzać i doświadczać różnych schronisk górskich, by samemu stworzyć sobie prywatny ranking najlepszych miejsc na odpoczynek w górach.

Czy możemy spać w każdym schronisku?

Czy warto spać w schronisku? Oczywiście, iż warto! To niezapomniana przygoda, która wprawdzie wiąże się z pewnym brakiem prywatności, ale nie tego szukamy w górach. Dla osób nocujących w górach na porządku dziennym jest dzielenie się pomieszczeniem z innymi wędrowcami lub co więcej, choćby spaniem na podłodze w przypadku braku wolnych łóżek. Zgodnie z przepisami, schronisko nie może odmówić turystom schronienia, jednak dobrze znane „spanie na glebie” w dużej mierze uzależnione jest od woli zarządcy schroniska. jeżeli jednak mamy szczęście i w wypełnionym po brzegi schronisku otrzymaliśmy pozwolenie na nocleg na podłodze, nie możemy zapomnieć o ważnym wyposażeniu, jakim będzie śpiwór i karimata. Warto też ubrać coś cieplejszego na wierzch, w czym pomogą softshelle męskie i damskie. Tak ubrani i wyposażeni spędzimy spokojną noc i z pełnią energii będziemy gotowi na zdobywanie kolejnych górskich szczytów.

POLECANE NEWSY
BMW wjechał w radiowóz. Wypadek w Ostrowie
Były wiceprezydent Ostrowa oskarżony o mobbing i przestępstwa o charakterze sek….
Jakie są różnice między kredytem hipotecznym a pożyczką hipoteczną
Czy będzie chętny na obiekt kina?
Młody mężczyzna mógł się ustatkować, ale wybrał ryzyko
Tu na razie jest zaorane, ale będzie…
Idź do oryginalnego materiału